Ogórki to warzywa, które nie są trudne w uprawie. Ważne jest, żeby miały one swobodny dostęp do światła. Poza tym są one ciepłolubne. Oznacza to, że na balkon najlepiej wystawić je dopiero w maju. Kolejną ważną kwestią jest nawóz do ogórków. To właśnie dzięki niemu rośliny dobrze się rozwijają i dają duże plony.

Domowy nawóz do ogórków

W sklepach ogrodniczych można znaleźć różnego rodzaju nawozy do ogórków. Okazuje się jednak, że bez problemu przygotujecie go w domu z trzech składników. Wystarczy, że wykonacie kilka prostych kroków. Na początku do dużego pojemnika wlejcie pół litra przefiltrowanej wody. Dodajcie do niej łyżeczkę kurkumy oraz sody oczyszczonej. Następnie całość wymieszajcie i odstawcie na ok. 2 godziny. Po tym czasie rozcieńczcie powstałą mieszaninę trzema litrami przefiltrowanej wody. Nawóz do ogórków jest gotowy i można nim podlać roślinki. Wystarczy stosować go raz na 10-14 dni. Tak przygotowana mikstura nie tylko wpłynie na wielkość plonów, ale również ochroni naszą roślinkę przed chorobami.

Inne pomysły na nawóz do ogórków

Domowy nawóz do ogórków możecie także przygotować na bazie świeżych drożdży piekarskich oraz przegotowanej wody. Składniki połączcie ze sobą, a następnie odstawcie na godzinę. Po tym czasie mieszanina jest gotowa. Podlewając nią ogórki, pobudzacie je do wzrostu oraz rewelacyjnie wzmacniacie ich system korzeniowy.
Niektórzy robią nawóz do ogórków z pokrzyw i przefiltrowanej wody. Przed użyciem mieszaniny należy odstawić ją na kilka godzin w ciepłe miejsce, aż sfermentuje. Nawóz z pokrzyw jest bogaty w cenne substancje takie jak azot, potas bądź magnez. Ponadto świetnie odstrasza takie szkodniki jak przędziorki oraz mszyce.

Jeżeli będziecie planować zakisić ogórki, wybierzcie najlepiej kamionkę

Kiedy podlewać ogórki?

Nawóz do ogórków ma duże znaczenie w ich rozwoju. Jednak warto zaznaczyć również, że warzywa te wymagają dosyć częstego podlewania, szczególnie w okresie kwitnienia. Jeśli nie dostarczycie im wystarczającej ilości wody, zahamujecie wzrost rośliny. Poza tym owoce takiej rośliny będą cechować się gorzkim smakiem. W związku z tym ważne jest kontrolowanie podłoża. Jeśli zauważycie, że jest ono umiarkowanie suche, polejcie je letnią wodą. Latem, w upalne dni, może się zdarzyć, że warzywa trzeba będzie podlewać nawet trzy razy dziennie.