Skrzydłokwiat jest łatwy w pielęgnacji, a ze względu na efektowne liście i dekoracyjny kwiatostan, stanowi wspaniałą ozdobę pomieszczenia. Jego ogromną zaletą jest zdolność wchłaniania toksycznych związków z otoczenia.  Potrafi też neutralizować zarodniki pleśni i nawilża powietrze, co jest szczególnie cenne w sezonie grzewczym. Ten kwiat dodatkowo pochłania promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne i elektryczne, warto więc ustawić go w pomieszczeniu, w którym stoi telewizor i komputer.

Trzeba jednak pamiętać, że skrzydłokwiat jest rośliną trującą, ze względu na zawartość nierozpuszczalnych szczawianów wapnia. Spożycie nawet niewielkiego kawałka może spowodować silne objawy zatrucia. Z tego względu, warto zachować ostrożność, gdy w domu znajdują się małe dzieci i zwierzęta.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat zazwyczaj rośnie bez problemów, jednak zdarza się, że nie chce zakwitnąć. To wyraźny znak, że ziemia potrzebuje odżywienia. Najłatwiejszą domową odżywkę do ziemi możecie przygotować z... marchewki.  Warzywo bogate w potas, fosfor, wapń czy witaminę E doskonale uzupełni niedobory w ziemi i sprawi, że skrzydłokwiat zacznie wypuszczać nowe, piękne liście, a dodatkowo obsypie się białymi, dorodnymi kwiatami.

Jak zrobić nawóz z marchewki?

1 marchewkę pokrójcie na mniejsze kawałki i wrzućcie do blendera. Dolejcie litr wody i dokładnie zblendujcie miksturę. Następnie przelejcie ją do butelki, albo konewki pamiętając, by przecedzić ją przez drobne sitko. Gotową wodą marchewkową podlewaj rośliny przez 3 miesiące w odstępach co 2 tygodnie.

Jak dbać o skrzydłokwiat?

  • Skrzydłokwiat powinien stać najlepiej w półcieniu, bez dostępu do bezpośredniego światła słonecznego.
  • Minimalna temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniu, to 15 stopni Celsjusza.
  • Skrzydłokwiatu nie należy przycinać. Odciąć można jedynie przekwitnięte kwiaty lub suche liście.
  • Rozmnażanie skrzydłokwiatu odbywa się poprzez podział. Roślinę wyjmujemy z doniczki i rozdzielamy pędy korzeniowe. Nowe rośliny bardzo szybko zaczną wypuszczać bujne pędy.

Co jeszcze zrobić by skrzydłokwiat zakwitł?

Podlewanie rośliny miękką i ciepłą wodą zwiększy szanse na piękne kwiaty. Można też lekko zakwasić wodę sokiem z cytryny (kilka kropel do butelki z wodą) lub kwaskiem cytrynowym (pół łyżeczki na 1 l wody). Stosujemy taki zabieg 1-2 razy w miesiącu przy podlewaniu. Roślina musi też stać w zacienionym, ale niezbyt ciemnym miejscu.