Te okazałe kwiatowe kule są prawdziwym ulubieńcem wszystkich działkowiczów, ale nie każdego roku wyglądają dobrze. Jak dbać o hortensje, żeby pięknie kwitły? Zapomnijcie o drogich nawozach ze sklepów ogrodniczych. Zastąpi je popularny składnik z kuchennej szafki. Zobaczcie, jakie to proste.

Domowy nawóz do hortensji

Aby wyhodować piękne i pokaźne kule kwiatów, należy dostarczyć roślinie odpowiednich składników odżywczych, takich jak fosfor, azot czy potas. Taki zestaw możemy jednak znaleźć w pewnym bardzo popularnym kuchennym odpadzie, który zwykle ląduje w śmietniku. Otóż skórki z bananów są genialnym źródłem cennych minerałów, które wspaniale zasilą krzew. Oprócz wspomnianych wyżej potasu i fosforu znajdziemy tu również kwas krzemowy, wapń, siarkę i magnez.

Jak zrobić nawóz ze skórek od banana? Musicie tylko pokroić bananowe obierki na kawałki i zalać je wodą z 2 łyżeczkami sody oczyszczonej. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na 20 minut, a następnie odcedzamy skórki, osuszamy je i mielimy na pył. Rozdrobnioną masę ponownie zalewamy wodą i odstawiamy pod przykryciem na tydzień. 

Jak często podlewać rośliny nawozem z bananów? Najlepiej robić to regularnie co 2-3 tygodnie, a wtedy hortensje będą wspaniale odżywione i odwdzięczą się nam okazałymi kulami kolorowych kwiatów.

Czym nawozić hortensje? Inny domowy sposób

Kolejnym genialnym nawozem za półdarmo są fusy z kawy, które świetnie zasilają glebę pod hortensją. Można zastosować je na dwa sposoby - suchy nawóz bezpośrednio na ziemię lub jako płynną odżywkę. W pierwszym wariancie wystarczy tylko je wysuszyć i rozsypać pod krzewem, lekko mieszając z wierzchnią warstwą ziemi. Druga opcja polega na zalaniu fusów zimną wodą, odstawieniu na 15 minut i wylaniu pod hortensjami.

Jak zmienić kolor hortensji?

Kiedy nasze hortensje są już porządnie odżywione, możemy zaserwować im jeszcze jeden prosty, a bardzo efektowny zabieg, a mianowicie zmienić ich kolor. Jak to zrobić? Wystarczy dodać do wody kwasek cytrynowy, który pomoże uzyskać odpowiednią kwasowość gleby do zmiany barwy kwiatów. Do przygotowania takiego roztworu wystarczą już 2 łyżki kwasku na całe wiadro wody. Aby osiągnąć upragniony efekt, najlepiej stosować taką mieszanką zaraz po przebudzeniu rośliny i powtarzać co 2 tygodnie.