Podgrzybek jest jednym z najpopularniejszych grzybów występujących w polskich lasach. Warto wybrać się po niego z koszykiem, ale bez problemu znajdziemy podgrzybka także na bazarach czy w sklepach, w wersji suszonej.

Podgrzybek - na zupę i sos

Podgrzybek jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Zawiera bardzo dużo witamin, m.in. A i C, jest też bogaty w białko. Trzeba jednak pamiętać, że grzyby są ciężkostrawne i lepiej zjadać je w małych ilościach lub w połączeniu ze składnikami przyspieszającymi trawienie, np. ziołami. 

Podgrzybki składają się w przeważającej części z wody, dlatego jeśli planujemy obiad dla kilku osób, powinniśmy się zaopatrzyć w pokaźną ilość grzybów - podczas gotowania lub smażenia ich objętość znacznie się zmniejszy.

Grzyby przed użyciem trzeba dobrze wyczyścić. Najlepiej zrobić to przy użyciu specjalnej szczoteczki - ponieważ bardzo szybko nasiąkają wodą, nie powinniśmy ich myć. Otrzepmy je za to z piasku i ziemi, starając się nie uszkodzić kapeluszy. Dzięki temu będą ładnie prezentować się czy to w zupie czy w zapiekance. 

Zupa grzybowa nie musi koniecznie kojarzyć się ze świętami Bożego Narodzenia. Dla lepszego smaku zupy warto wykorzystać różne rodzaje grzybów - będzie pyszna! Możemy też posypać ją startym parmezanem lub grzankami czy groszkiem ptysiowym.

Podgrzybki są również często wykorzystywane jako baza do sosów. Sos grzybowy jest bardzo prosty do zrobienia, wystarczy udusić grzyby z podsmażoną cebulką i dodać śmietanę. Takim sosem polejmy kaszę gryczaną lub mięsne roladki.

Zobacz także:  Terapeutyczna moc grzybobrania. Znamy powód, dlaczego warto iść do lasu

Podgrzybek marynowany na zimę

Grzyby są wdzięcznym materiałem do przetworów. Przygotujmy ulubioną marynatę i zróbmy podgrzybki w occie. Grzyby możemy wcześniej lekko obgotować. Po włożeniu ich do słoików i dolaniu zalewy, słoiki pasteryzujemy. W zimie takie podgrzybki możemy nawet jeść same, jako pyszną przekąskę albo dodatek do obiadu.

Podgrzybki można też ususzyć. Oczyszczone grzyby nawlekamy na długą nitkę i suszymy zawieszone np. na gwoździu wbitym w ścianę. Kiedy dobrze wyschną, możemy przełożyć je do papierowych torebek. 

W przypadku grzybów warto zachować ostrożność. Bywają bowiem do siebie dość podobne, a pomyłka może mieć opłakane skutki. Zaopatrzmy się w atlas grzybów, a jeśli nie mamy pewności, czy nasze znalezisko jest jadalne, zapytajmy specjalisty. Podgrzybek jest pyszny, ale sprawdźmy czy nie pomyliliśmy go z innym grzybem.