Sezon na grzyby dobiega końca, dlatego to ostatni moment na wielkie grzybobranie. Gdzie szukać prawdziwków, a w jakie miejsce udać się po maślaki? Zobaczcie, pod jakimi drzewami należy wypatrywać swoich ulubionych gatunków.

Dlaczego grzyby rosną pod drzewami?

To, że grzyby rosną w okolicach drzew, nie jest dla nas niczym zaskakującym, ale czy zastanawialiście się, z czego to wynika? Sąsiedztwo grzybów z drzewami to nierozerwalne połączenie ze względu na zjawisko mikoryzy. Na czym ona polega? Najprościej mówiąc, jest to symbioza korzeni roślin z grzybami. Głęboko pod ziemią strzępki grzybni wrastają w korzenie drzew i krzewów, co wychodzi na korzyść jednym i drugim. Drzewa są dzięki grzybni lepiej nawodnione, bardziej odporne na choroby i mogą zwiększać zasięg swoich systemów korzeniowych. Z kolei grzyby czerpią od drzew substancje odżywcze.

Jednak nie wszystkie gatunki grzybów i drzew są ze sobą związane. Tylko niektóre z nich łączą się w określone pary. Jakie ma to znaczenie dla nas? Otóż chcąc znaleźć wybrane gatunki grzybów, możemy udać się pod konkretne drzewa.

Pod jakimi drzewami są grzyby?

Jeśli polujecie na określone gatunki grzybów, to wyjście do lasu nie powinno odbywać się w przypadkowej okolicy. Różne grzyby rosną bowiem w nieprzypadkowych miejscach, a dokładniej w sąsiedztwie konkretnych drzew. Zobaczcie, pod którym pniem szukać poszczególnych gatunków:

  • dąb - borowiki i podgrzybki, 
  • sosna - rydze, gąski, maślaki, pieprzniki jadalne
  • brzoza i topola - boczniaki, koźlarze
  • buk - kanie, boczniaki, pieczarki leśne
  • modrzew - maślaki, 
  • świerk - podgrzybki, borowiki szlachetne
  • grab - koźlarze, pieprzniki jadalne


Teraz, kiedy już wiecie gdzie szukać swoich grzybowych ulubieńców, pędźcie do lasów, aby wykorzystać końcówkę sezonu na grzybobranie. A kiedy już wrócicie do domu z koszami wypełnionymi pysznościami, sprawdźcie jak oczyścić grzyby i przetestujcie nasze najlepsze przepisy z grzybami w roli głównej.