Cukier zazwyczaj przechowujemy w cukiernicy lub po prostu w jego oryginalnym opakowaniu w szafce, lub na półce. Wiadomo, że powinno to być suche i chłodne miejsce. Czy jednak przyszłoby wam do głowy, żeby trzymać go w lodówce? Okazuje się, że jest to świetne miejsce, jednak wcale nie dlatego, że cukier dłużej zachowa swoje właściwości lub świeżość. Chodzi o coś zupełnie innego.

Dlaczego warto trzymać cukier w lodówce?

Kilka kostek cukru w lodówce lub pojemniczek z jego niewielką ilością idealnie sprawdzi się jako pochłaniacz zapachów oraz wilgoci. W dodatku dzięki niemu pozostałe produkty będę smaczne i świeże przez dłuższy czas. Jest to również dobry sposób na to, żeby ograniczyć rozwój drobnoustrojów – zapobiegnie to psuciu się żywności.

Podobne działanie wykazuje także soda oczyszczona lub kawa. Gąbki lub ściereczki włożone do lodówki też będą pochłaniać wilgoć.

Co zrobić, żeby zbrylony cukier znowu stał się sypki?

Gdy będziecie chcieli przywrócić cukier ponownie do jego sypkiej postaci – wystarczy, że użyjecie szczelnego pojemnika i kawałka jabłka. Zbrylony cukier zamknijcie w hermetycznym opakowaniu razem z tym owocem na dzień lub dwa. Gdy upłynie już ten czas – powinien on znowu odzyskać swoją sypką konsystencję i być odpowiedni do użycia.

Pamiętajcie jednak, że zbierająca się w lodówce woda nie jest normalnym zjawiskiem, a trzymanie tam cukru można wykorzystać tylko jako doraźną metodę walki z wilgocią. Zazwyczaj przyczyną tego problemu jest zatkanie odpływu.