Wybieranie odpowiedniego kalendarza czy plannera zaczynamy na kilka miesięcy przed końcem roku. Przeglądamy różne propozycje i zastanawiamy się, który najlepiej spełni tegoroczne oczekiwania. Warto pamiętać, że kalendarz to nie to samo co planner. Kalendarz przyda nam się do zapisywania terminów spotkań i organizowania dnia. Planner natomiast często nie zawiera konkretnych dat, a jedynie rozpiskę tygodniową lub miesięczną - to pozwoli nam podejść do tematu planowania nieco inaczej. W plannerze liczą się bowiem długo- i krótkofalowe cele i sposoby ich realizacji. 

Plannery 2020 - z nimi zaplanujesz czas

Planner to wyjątkowo użyteczne narzędzie. Najczęściej przypomina po prostu notes, którego zawartość ktoś jednak już zorganizował za nas. I dobrze! Odpowiednio ułożony planner pomoże nam lepiej zaplanować czas, ale bez rygorystycznych ram godzinowych czy dziennych. Sami ustalamy, ile czasu potrzebujemy na realizację konkretnego zadania. Warto też postawić sobie w plannerze duże cele, które podzielimy na mniejsze - dzięki temu nie zostaniemy przytłoczeni liczbą i wagą zadań, a będziemy zmotywowani do działania. Planner jest dobrą opcją dla osób, które chcą np. zmienić swoje nawyki żywieniowe lub przejść na dietę. Możecie na bieżąco zapisywać w nich postępy, dzięki odpowiedniemu układowi treści przygotowywać listy zakupów, a także notować sukcesy i porażki. 

Nie lubicie dużych notesów? W takim razie za planner może posłużyć wam tygodniowa lub miesięczna rozpiska powieszona np. na lodówce. W sklepach znajdziecie również i takie plannery. Warto się w nie zaopatrzyć! 

Kalendarze 2020 dla kulinarnych podróżników

Planując swój czas w nadchodzącym 2020 roku, nie można zapomnieć o urlopie! Podróże są nieodłączną częścią naszego życia, często też podróżujemy w celach kulinarnych. Interesują nas kuchnie innych regionów świata i każda okazja jest dobra, by ich spróbować. W podróż zwykle zabieramy odpowiedni kalendarz. Dobrze zapowiada się Organizer Podróżnika (do kupienia m.in. na stronie księgarni PWN), który jest jednocześnie kalendarzem i notesem. Oprawiony w skórę, z miejscem na długopis lub ołówek z pewnością będzie dobrym towarzyszem podróży. 

Druga propozycja to Dziennik Podróżnika. W tym przypadku nie mamy już kalendarza, ale planner. Oprócz inspirujących cytatów i mapy świata, w dzienniku znajdziemy takie wspaniałe dodatki jak poradnik pakowania, sugestie dotyczące terminów wyjazdów czy kopertę na pamiątki. Planner jest nie tylko praktyczny, ale i piękny - zszyte kartki i gruba okładka wytrzymają niejedną podróż.

Pewniakiem, jeśli chodzi o kalendarze dla podróżników, jest także Kalendarz National Geographic 2020. To kalendarz, który sprawdzi się nie tylko w podróży, ale i na co dzień. Znajdziecie w nim klasyczny układ tygodniowy i miesięczny, ale to, co sprawia, że ten kalendarz jest wyjątkowy to zdjęcia. Jest ich tu aż 50 - to niezwykłe kadry z najpiękniejszych zakątków świata. Będą towarzyszyć wam przez cały rok i motywować do podejmowania podróży!

Plannery i kalendarze 2020 - one cię zmotywują!

Nie ukrywamy, że lubimy, kiedy kalendarze i plannery motywują do działania. Wyzwania stawia przed nami nowy kalendarz "Twój rok 2020. 12 kroków do pełni życia" Anny Lewandowskiej. Wyzwania nie tylko sportowe. Z tym kalendarzem dowiecie się, jak rozpocząć zdrowszy tryb życia, zaczynając od diety na ćwiczeniach kończąc. Lewandowska proponuje różne zadania, np. marzec obwieszczając miesiącem bez cukru. W kalendarzu znajdziecie dodatkowo przepisy gwiazdy na zdrowe dania i porady dietetyczne.

Do lepszego życia nawołują także dwa kolejne plannery. Pierwszy z nich powstał w duchu zero waste - to "Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste" Sylwii Majcher. Ta książka to z jednej strony poradnik, w którym autorka podpowiada, jak ograniczyć m.in. ilość wyrzucanego jedzenia czy kupowanych ubrań; z drugiej notes, w którym możemy zapisywać jak nasze bardziej przyjazne środowisku działania postępują. W książce znajdziemy także wywiady ze specjalistami, m.in. szefami kuchni. 

Przeczytaj także Czas na resztki! - wywiad z Sylwią Majcher

Kolejny kalendarz na naszej liście namawia z kolei do bliższych kontaktów z naturą. "Kalendarz leśny 2020. Rok z naturą" to pozycja dla wielbicielu minimalizmu. W środku umieszczono piękne grafiki, nawiązujące do tematyki lasu, którym towarzyszą inspirujące cytaty. Jeśli szukacie czego eleganckiego, ale jednocześnie niebanalnego, to pozycja dla was.

Kalendarze i plannery powinny przede wszystkim być praktyczne. Będą towarzyszyć wam codziennie, więc ważne jest, żebyście wybrali taki, który pasuje do waszego trybu pracy, organizacji dnia czy upodobań. Dobrego planowania!