Zacznij od planu – rozpiska sprzątania w tym początkowym etapie będzie niezbędna. Warto mierzyć siły na zamiary i rozłożyć w czasie prace związane ze sprzątaniem. Sobotnie porządki to nie wyścig, a sposób na to, aby porządek ułatwił przygotowywanie posiłków, przy zachowaniu higieny. Wcześniej zaopatrzmy się w odpowiednie preparaty do czyszczenia. Razem z firmą Gold Drop polecamy skuteczne środki odtłuszczające – niezbędne do kuchni, szczególnie gdy często i dużo gotujemy – oraz zwracamy uwagę na ekologiczne produkty do sprzątania, które powinny posiadać niezbędne atesty – jednym z nich jest oznakowanie UE ECOLABEL - oficjalne europejskie wyróżnienie, przyznawane wyrobom przyjaznym dla środowiska, spełniającym wysokie standardy jakościowe.

Sobotnie sprzątanie – cotygodniowy plan

Zakupy zrobione, jadłospis do gotowania przygotowany i mamy wygospodarowany czas na porządki w kuchni. Co należy robić co tydzień?

1. Odkurzamy podłogę i myjemy ją wodą z dodatkiem specjalnego płynu
Czysta podłoga w kuchni to podstawa, dlatego w regularnym sprzątaniu musimy pamiętać o tym, że niestety często jest najbrudniejszym miejscem w kuchni. Okruszki, ślady po napojach czy resztki jedzenia powinniśmy najpierw zamieść lub odkurzyć, a następnie całą powierzchnię podłogi umyć za pomocą odpowiedniego preparatu. W aneksach kuchennych, ale również w kuchniach zamkniętych, sprawdzi się Eco Line płyn uniwersalny firmy Gold Drop. Produkt ten to propozycja z serii ekologicznej. Co ważne, nada się do różnego rodzaju powierzchni, więc wyczyści zarówno gres, glazurę, jak i panele. Ponadto, płyn uniwersalny Eco Line nie uczula, jest w pełni bezpieczny i przyjazny dla skóry. To istotne nie tylko w kwestii samego sprzątania, ale też dla rodziców małych dzieci, dla których podłoga w kuchni to sezonowy plac zabaw.

2. Porządkujemy i przecieramy lodówkę
Sobota to dobry czas, aby zrobić tzw. przegląd lodówki. To nie tylko kwestia wykorzystania resztek ugotowanego makaronu, kawałka sera żółtego, więdnącej papryki czy napoczętej puszki z passatą pomidorową, aby wyczarować ekspresową zapiekankę. Musimy też sprawdzić daty ważności jedzenia i ekonomicznie zaplanować posiłki tak, aby niczego nie zmarnować i nie wyrzucać np. przez niezauważenie upływającego terminu ważności. I najważniejsze – co tydzień powinniśmy umyć wnętrze lodówki. Możemy wykorzystać do tego patent babci i umyć urządzenie wodą z octem lub wykorzystać bezpieczny produkt z linii Eco Line od Gold Drop. Umytą lodówkę zawsze w środku dokładnie wycieramy do sucha. 

3. Dokładnie myjemy i wycieramy do sucha kosz na śmieci
Poświęcona uwaga w przypadku miejsca na kuchenne odpadki nie powinna ograniczać się do wynoszenia pełnych worków. Kosz na śmieci to siedlisko bakterii, które musimy regularnie, dokładnie czyścić. Do tego również najlepiej sprawdzą się skuteczne, ekologiczne preparaty. Płyn do czyszczenia kuchni Eco Line firmy Gold Drop doskonale usuwa wszelkie, nawet najtrwalsze zabrudzenia, lepki brud oraz tłuszcz. Porcja preparatu, ściereczka lub gąbka, kilka chwil mycia i kosz będzie lśnił!

Konkretne porządki – koniec z plamami tłuszczu!

Okolice kuchenki gazowej lub indukcyjnej wymagają odpowiedniego podejścia do czyszczenia. Blat, płytki czy ściany wokół są narażone na kontakt z tłuszczem. Aby utrzymać te miejsca w czystości, niezbędna będzie regularność i odpowiedni rodzaj chemii gospodarczej. Dix odtłuszczacz firmy Gold Drop to środek do odtłuszczania silnie zabrudzonych, tłustych powierzchni. Wygodny dozownik sprawi, że z łatwością wyczyścimy również te trudno dostępne elementy. Dobrym przykładem jest okap kuchenny – powinien być regularnie czyszczony z zewnątrz i od środka. Preparat Dix przeznaczony jest do czyszczenia innych problematycznych, narażonych na osadzanie się tłuszczu urządzeń, takich jak grill czy płyty kuchenne. Warto zaznaczyć, że sprawdzi się też w przypadku miłośników podjadania tłustych przekąsek na kanapie – Dix firmy Gold Drop pomoże w czyszczeniu tapicerki oraz przy usuwania plam z odzieży.

Porządek na co dzień – prosto i bezpiecznie!

Kuchnia nie musi wyglądać jak sterylne laboratorium. Należy ją jednak sprzątać regularnie, aby nie stała się siedliskiem bakterii. Codziennie warto pamiętać o przecieraniu blatów wilgotną ściereczką przed gotowaniem i zaraz po nim. Sprawdzi się tu idealnie płyn do czyszczenia kuchni Eco Line. Nie zawiera enzymów, fosforanów, chloru, tenzydów petrochemicznych, syntetycznych substancji konserwujących, sztucznych środków zapachowych i barwiących, chemicznych detergentów i innych szkodliwych substancji, które są odpowiedzialne za zatruwanie środowiska, wody, powietrza, a także naszego życia.

W trakcie codziennego korzystania z kuchni czyścimy zlew gorącą wodą i odpowiednim do tego środkiem czyszczącym. Produkt Eco Line płyn do mycia urządzeń sanitarnych firmy Gold Drop sprawdzi się w tym przypadku doskonale. Zadbajmy też o niezbędniki do mycia naczyń i rąk – mydło w płynie i płyn do mycia naczyń z serii Eco Line to wybory bezpieczne dla wszystkich członków rodziny – w tym dla małych kuchcików, którzy pomagają dorosłym w kuchni. Skład ekologicznych środków do czyszczenia domu z serii Eco Line opiera się wyłącznie na naturalnych składnikach i olejkach eterycznych przyjaznych dla otoczenia i skóry. Specjalnie opracowana formuła skutecznie usuwa nawet trudne zabrudzenia, a tym samym pozwala się cieszyć czystą kuchnią i domem.

Powyższy plan oraz odpowiednie preparaty zapewnią czystą przyjemność z przebywania w swojej kuchni – nie tylko  w trakcie gotowania!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Gold Drop.