Pisanie powieści to nie jedyna pasja Niny Majewskiej – Brown. W książce „Tylko dla dorosłych” poznaliśmy losy niczym niewyróżniającej się księgowej, która wiedzie spokojne panieńskie życie. Klara jest zakompleksiona, odczuwa presję rodziny w kwestii zamążpójścia i boi się nadchodzących okrągłych urodzin. Kiedy wraz z przyjaciółkami wybiera się do SPA, nieoczekiwanie przenosi się w czasie do 1881 roku. Klarze odpowiada, że w innych czasach traktowana jest jak księżniczka oraz mężczyźni są wciąż szarmanccy.

Tam spotyka przystojnego i czarującego Konstantego, który wydaje się idealnym kandydatem na namiętnego kochanka. To, co miało być tylko chwilową przygodą, niespodziewanie przeradza się w prawdziwe uczucie. Droga do szczęścia nie jest jednak usłana różami: desperacko pragnąca wydać córkę za mąż pani matka pcha Klarę w ramiona dużo starszego wdowca, a wszechwładna baronowa niezbyt przychylnie patrzy na fascynację Konstantego, jej jedynego spadkobiercy, uboższą krewną. Zakochani nie zamierzają jednak dbać o konwenanse.

Gdy Nina Majewska-Brown nie wymyśla perypetii Klary, spędza czas w kuchni gotując dla bliskich osób. Z nami podzieliła się przepisem na chlebek ziołowy, który możecie podjadać w trakcie lektury książki. A dalsze losy Klary poznacie już 29 stycznia w książce „Tylko tu i teraz”. Książkę możecie kupić w przedsprzedaży na kultowy.pl i w Empiku.