Miliony osób na całym świecie każdy dzień zaczynają od kubka kawy. Często staje się to jednym z wielu nawyków, nad którymi nawet się już nie zastanawiamy. Wydaje się oczywiste, że poranek oznacza kawę i śniadanie. Jednak czy picie tego napoju każdego dnia to dobry pomysł? W pewnych przypadkach trzeba zachować umiar lub całkowicie kawę odstawić, by uniknąć przykrych konsekwencji. Sprawdźcie, czy was też to dotyczy. 

Kto powinien uważać na kawę?

Kawa zachwalana jest z wielu powodów. Wspomaga trawienie i przy tym ułatwia odchudzanie, może ograniczyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, a także zwiększa naszą koncentrację i poprawia pamięć. Jednak nawet pomimo tej listy zalet, niektórzy muszą na ten napój bardzo uważać.
Kawę odradza się osobom cierpiącym na nadciśnienie oraz przewlekły stres. Kofeina podnosi ciśnienie krwi oraz pobudza. Może więc potęgować dolegliwości powodowane przez nadciśnienie oraz pogłębiać problemy związane ze stresem.
Na kawę powinny też uważać te osoby, które mają wrażliwy żołądek. Napój ten zwiększa bowiem produkcję kwasu żołądkowego - w przypadku choroby wrzodowej niewskazane jest picie nawet wersji bezkofeinowej. Kawa odradzana jest też kobietom w ciąży, ponieważ kofeina zawarta w niej przenika do łożyska.  

Kiedy należy ograniczyć kawę?

Nawet, jeżeli nie dotyczą was wymienione wyżej dolegliwości, warto zachować ostrożność przy piciu kawy i zdrowy rozsądek. Starajcie się nie spożywać jej późnym popołudniem ani wieczorem - wypita w tym czasie może powodować problemy z zaśnięciem. Z kolei nadmierne picie kawy w dużych ilościach może skutkować pobudzeniem, nerwowością, uczuciem niepokoju, a także dawać takie objawy, jak przyśpieszone bicie serca, szum w uszach czy częste oddawanie moczu. Mogą też wystąpić nudności - to znak, że przesadziliście z kofeiną.