Spośród wszystkich nasion i pestek właśnie pestki dyni są jednym z najcenniejszych darów natury. Duża ilość witamin i minerałów sprawia, że są prawdziwą bombą dla zdrowia.

Pestki z dyni właściwości

  • W 100 g pestek z dyni znajduje się aż 550 mg magnezu (ok. 150% dziennego zapotrzebowania). Sporo jest go zarówno w samych pestkach jak i cienkiej białej błonce otaczającej je od wewnątrz. Zawarty w pestkach dyni magnez doskonale wpływa na układ nerwowy. Gdy go brakuje, mogą się pojawiać stany depresyjne, a także lękowe, bóle głowy i migreny. Są więc idealne na poprawienie nastroju i dobry humor.
  • W pestkach z dyni znajdziemy też duże ilości witaminy E, która w organizmie pełni ważną funkcję przeciwutleniacza. Bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Poza tym wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem.
  • Pestki z dyni to również doskonałe źródło potasu, bez którego nie mogłyby funkcjonować układ nerwowy.
  • Zawarta w pestkach dyni witamina A ma pozytywny wpływ na wzrost kości i zębów. Ponadto utrzymuje dobry stan skóry, włosów i paznokci oraz bierze udział w procesie widzenia i rozróżniania barw.
  • Na uwagę zwraca zawartość cynku w pestkach z dyni - są jednym z bogatszych źródeł tego pierwiastka. Jego obecność w naszej diecie pomaga w zachowaniu zdrowych włosów, paznokci oraz skóry. Cynk ma dobroczynny wpływ na cerę – wzmacnia ją, rozjaśnia i wygładza, przyśpiesza gojenie ran. Cynk jest też strażnikiem naszej odporności. To również jeden z najważniejszych pierwiastków wpływających na męską płodność. Przyczynia się do lepszej pracy gruczołu krokowego i produkcji testosteronu. Cynk w pestkach dyni należy do jednych z najlepiej przyswajalnych.
  • Pestki dyni w 30-40 proc. składają się z oleju bogatego w fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe, które nie tylko mogą zapobiec zapaleniu czy przerostowi prostaty. Fitosterole to substancje, które obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL w surowicy krwi, a tym samym zapobiegają rozwojowi zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Również nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają odkładaniu się złogów cholesterolu w tkankach, a tym samym – miażdżycy.
  • Pestki dyni są też bogate w witaminę B3, czyli niacynę, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego - 100 g zaspokaja 30% dziennego zapotrzebowania.
  • Mają działanie moczopędne – poprawiają stan i pracę nerek oraz pęcherza, świetnie wspomagają leczenie schorzeń układu oraz działają profilaktycznie.
  • zawarty w pestkach dyni błonnik oraz lignany, mające znakomite działanie antyrodnikowe i antyzapalne.

Olej z pestek dyni właściwości

Wyciśnięty z pestek z dyni olej należy do najsmaczniejszych i najcenniejszych tłuszczów roślinnych. Pomaga w niedomaganiach wątroby i układu naczyniowo-sercowego. UWAGA. Olej z pestek dyni nie znosi podgrzewania! Po otwarciu trzeba go przechowywać w lodówce.

Jak jeść pestki dyni

Pestki dyni najlepiej jeść na surowo, ale można je też podprażyć. Naukowcy dowiedli jednak, że prażenie pestek dyni dłuższe niż 20 minut powoduje niekorzystne zmiany w kwasach tłuszczowych. Dlatego prażmy pestki krótko (ok. 10-15 minut), w niezbyt wysokiej temperaturze (piekarnik nagrzany do ok. 100 stopni). Warto dodawać je do sałatek, jogurtów, koktajli, czy owsianki. Uprażone pestki można jeść jako przekąskę między posiłkami. Chleb z pestkami dyni smakuje wspaniale.

Pestki dyni na pasożyty

Świeże pestki z dyni zjedzone na czczo to sprawdzony domowy sposób na odrobaczanie - zwalczają wszystkie pasożyty przewodu pokarmowego, takie jak: owsiki, tasiemiec i glista ludzka. W przeciwieństwie do leków pestki dyni nie powodują działań niepożądanych, dlatego bez obaw można je podawać zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Naukowcy odkryli że w świeżych pestkach dyni znajduje się kurkubitacyna, która poraża układ nerwowy pasożytów. Przyspiesza także proces usuwania robaków z przewodu pokarmowego. Kukurbitacyna nie wchłania się z przewodu pokarmowego i nie podrażnia błony śluzowej jelita, dzięki czemu nie musimy się obawiać o przedawkowanie i toksyczność.