Park tematyczny FICO Eataly World powstał z inicjatywy Eataly, czyli właściciela sieci włoskich delikatesów na całym świecie. Otwarto go pod koniec ubiegłego roku. W założeniu jest to rodzaj wielkiego targu, na którym można kupić produkty spożywcze najwyższej jakości, ale i zjeść kolację w restauracji. FICO jest jednak jeszcze czymś więcej.

Celem Fico Eataly World jest pokazanie wspaniałości włoskiej kuchni i kultury. Nie bez powodu duży nacisk położono na wytwórców żywności. FICO to skrót od Fabbrica Italiana Contadina, czyli w wolnym tłumaczeniu Włoska Fabryka Rolnicza. Znajdziemy tu miejsca, gdzie pasą się krowy i kozy, a nawet podwórka dla kur. Obejrzymy, jak rosną różnego rodzaju warzywa i owoce, np. oliwki, sprawdzimy jak wygląda szukanie trufli przez psy. O produkowaniu żywności nie wspominając – bez problemu zobaczymy proces powstawania mozzarelli czy tłoczenia oliwy.

Nie tylko jedzenie

FICO to także interaktywne muzeum żywności i centrum edukacyjne. Jest tu sześć tematycznych instalacji, dotyczących m.in. żywiołów i przyszłości jedzenia. 

Frajdę z wizyty w FICO będą mieć również dzieci. Edukacyjne wystawy są wyposażone m.in. w ekrany dotykowe i hologramy, a kiedy już zmęczy nas zwiedzanie, możemy skorzystać z boiska do siatkówki czy pójść do kina. Tak, one również znajdują się na terenie parku.

Dorośli zaopatrzą się we włoskie specjały, ale i wezmą udział w warsztatach, odbywa się ich tu codziennie kilkanaście. A potem warto wybrać się do jednej z wielu restauracji fine diningowych lub bistra, a na wynos zabrać coś z budek  ze street foodem. Po centrum możemy poruszać się nie tylko pieszo, ale też rowerem – biorąc pod uwagę rozmiary parku nie jest to zły pomysł.

Włoska kultura

Miejsce imponuje rozmachem, ale niektórzy uważają, że park sam w sobie nie sprzyja temu, co w podróżach do Włoch lubimy najbardziej – odkrywaniu małych producentów, szwendaniu się pomiędzy małymi sklepikami w wąskich uliczkach i przypadkowemu trafianiu na prawdziwe perełki.

Jeśli chcecie wybrać się do FICO, zarezerwujcie sobie co najmniej kilka dni w parku. Samo obejście obiektu zajmuje dużo czasu, a w połączeniu z jedzeniem i warsztatami może zamienić się nawet w kilkunastodniowy wyjazd.

Wstęp do parku jest bezpłatny.Ppłacimy oczywiście za produkty, które kupimy, dodatkowo płatne są też inne atrakcje. Koszt warsztatów to ok. 20 euro, za obejrzenie 6 multimedialnych instalacji zapłacimy 10 euro, możemy też skorzystać z opcji zwiedzania FICO za 15 euro.

FICO w liczbach

100 000 metrów kwadratowych – całkowita powierzchnia
120 mln euro – koszt wybudowania parku
6 mln turystów – tyle rocznie ma odwiedzić FICO
2 hektary pól uprawnych
40 zakładów produkcyjnych 
40 lokali z włoskim jedzeniem
6 „ścieżek” tematycznych (multimedialnych instalacji) – ogień, ziemia, morze, zwierzęta
Ok. 30 wydarzeń i 50 warsztatów dziennie
50-1000 osób – tyle pomieści w pełni wyposażona sala konferencyjna, którą każdy może wynająć na imprezy biznesowe