Klasyczne pączki dobrze znamy i lubimy. Ba! Nie wyobrażamy sobie bez nich Tłustego Czwartku. Ale czasami nachodzi nas ochota na coś zupełnie innego. Sięgamy wtedy po polane czekoladą drożdżowe oponki albo z masy serowej kulamy minipączki i smażymy w głębokim tłuszczu. 

Pączki hiszpańskie czy amerykańskie?

Wbrew pozorom, pączki i inne smażone słodkości popularne są nie tylko w naszym kraju. Każdy z nas zapewne spotkał się z charakterystycznymi amerykańskimi donutami, czyli pączkami z dziurką, kolorową polewą i posypką. Są przygotowywane z tego samego ciasta, co klasyczne pączki, a potem smażone.

Sprawdź, jak smażyć pączki

Zupełnie inną propozycją będą pączki hiszpańskie. Z wyglądu przypominają nasze gniazdka. Robione z ciasta parzonego i polane lukrem są puszyste i wyjątkowo lekkie. Bez problemu zrobicie je w domu, wystarczy tylko odpowiednio przygotować ciasto. 

Z serem, jabłkami i wegańskie

Lubicie eksperymenty? Pójdźcie jeszcze dalej! Do masy drożdżowej dodajcie ser i ulepcie minipączki, takie na jeden kęs. Możecie też przygotować pączki wegańskie - o tak, to możliwe! Gwarantujemy, że dla wielu osób będą smaczniejsze od klasycznych. Ciekawym pomysłem jest też przygotowanie pączków z oryginalnym nadzieniem, np. jabłkowym. Oblizujemy palce z lukru i pałaszujemy dalej!

Zobacz też 7 przepisów na klasyczne pączki