Ozdoby wielkanocne pojawiają się na stole, ale dekorują także komody czy kominki. W końcu świąteczny nastrój wprowadzamy w całym domu! Świąteczny klimat wprowadzą stroiki, cięte kwiaty, bazie oraz bardzo symboliczny bukszpan. Wiele dekoracji możecie wykonać samodzielnie, niewielkim nakładem pracy – sprawdźcie sami!

Ozdoby wielkanocne – zrób to sam!

Przygotowując dom na święta, warto pamiętać, że siła tkwi w prostocie. Nie musimy robić skomplikowanych stroików czy malować jajek w wyszukane wzory – im prościej tym lepiej. Przede wszystkim zadbajmy o kilka elementów, które zawsze się sprawdzają.

Do wazonów włóżmy świeże kwiaty i bazie, które wprowadzą akcent wiosenny, a przy okazji wielkanocny. Podczas nakrywania świątecznego stołu zwróćmy uwagę na obrus – jeśli z niego rezygnujemy, zaopatrzmy się w podkładki pod talerze. Przydadzą się również serwetki - w serwetniku lub pojedyncze na każdym nakryciu. Warto złożyć je w fantazyjny sposób. Można też umieścić je w ozdobnych obrączkach na serwetki lub związać sznureczkiem czy wstążką.

Dobrym pomysłem jest obwiązanie serwetki wokół jajka i związanie jej gumką recepturką, tak by powstały królicze uszy. To prosty a efektowny sposób na dekoracje na Wielkanoc, które doceni każdy gość przy stole. Szukasz konkretnych przykładów? polecamy nasze wideo z poradami stylistki jedzenia i prostymi trikami na świąteczne dekoracje.

iStock

Dekoracje na Wielkanoc - co postawić na stole

Zastawa stołowa także może być odpowiednią ozdobą na święta. Wielkanocne patery na jajka to nie tylko wygodny sposób na podanie faszerowanych jajek, ale też dostojne ich wyeksponowanie pośród wielkanocnych dań. Pod jajka nadziewane idealna będzie patera jak półmisek - płaska, z miejscami na połówek jajek. Jeśli natomiast chcemy podać jajka w całości - na przykład ze święcionki - dobrze jest wybrać ceramiczne naczynie przypominające wytłaczankę do jajek.

Nie inaczej będzie z zaserwowaniem sałatek na Wielkanoc - szklane salaterki czy ładne miseczki nadadzą się do tego idealne. Polecamy też odpowiedni sposób do podania ciast - babka, mazurek czy sernik powinny pojawić się na paterach na ciasta - stopniowych lub pod kopułą, co pomoże zachowaniu ich świeżości. 

Jak naturalnie farbować jajka

Rękodzieło na Wielkanoc sprawdzi się najlepiej. Najprostszą ozdobą będą pięknie udekorowane jajka. Możemy zabarwić skorupki na różne kolory. Łupiny cebuli dadzą jajkom brązowy kolor, czerwona kapusta zabarwi je na niebiesko, a kurkuma na żółto.

Jajka wielkanocne będą świetnie wyglądać także wtedy, gdy pomalujemy je farbkami lub na tych już zafarbowanych wyskrobiemy, na przykład przy użyciu żyletki wzorek. Jeśli wątpicie w swoje umiejętności plastyczne, możecie ozdobić skorupki czarnym flamastrem – niech każde jajko ma inną minę! Pisanki będą pięknie wyglądać na stole.

Ozdoby świąteczne na Wielkanoc to także wydmuszki. Wydmuszki to jajka, z których wydmuchujemy zawartość – przy pomocy igły nakłuwamy jajko z dwóch stron i dmuchając, pozbywamy się środka. Gotową wydmuszkę możemy pomalować, dokleić jej nóżki, skrzydełka, dzióbek i stworzyć kurczaczka lub okleić, na przykład kolorową wstążką. A co jeśli nie uda nam się zrobić idealnej wydmuszki? Takie skorupki mogą być mini wazonikami na świeże kwiaty. Pięknie i oryginalnie!

iStock

Jak zrobić ozdoby na Wielkanoc?

Własnoręcznie przygotowane dekoracje to przy okazji stosunkowo tanie ozdoby wielkanocne. Mając już kolorowe jajka, możemy pokusić się o przygotowanie stroików. Wykorzystajmy do tego koszyk, może być ten, w którym święciliśmy pokarmy, i ułóżmy w nim kompozycję z kwiatów, jajek, bazi i wstążek. Dodajmy małe pierzaste figurki kurczaczków lub zajączków i gotowe. Kurczaki i zające warto także ustawić w różnych miejscach domu.

Stroik możemy też przygotować kupując w kwiaciarni specjalną gąbkę, w którą łatwo wbić kwiaty i inne ozdoby. Zrobimy wtedy na przykład stroik okrągły, który położymy na środku stołu. Ręcznie robione ozdoby wielkanocne z papieru to kolejna propozycja. Kierując się instrukcjami, które z łatwością znajdziecie w internecie, złożycie papier w kształt kurczaków, zajączków i baranków. Pięknie wyglądają także trójwymiarowe jajka z papieru zawieszone na wstążce.

Ozdoby wielkanocne to również same potrawy wielkanocne. Świąteczne babki z lukrem, mazurek czy baranek z masła mogą sprawić, że nie będziecie potrzebować żadnych dodatkowych dekoracji.