Ozdoby wielkanocne pojawiają się na stole, ale dekorują także komody czy kominki. W końcu świąteczny nastrój wprowadzamy w całym domu! Wiele dekoracji możecie wykonać samodzielnie, niewielkim nakładem pracy – sprawdźcie sami!

Ozdoby wielkanocne – zrób to sam!

Przygotowując dom na święta, warto pamiętać, że siła tkwi w prostocie. Nie musimy robić skomplikowanych stroików czy malować jajek w wyszukane wzory – im prościej tym lepiej. Przede wszystkim zadbajmy o kilka elementów, które zawsze się sprawdzają.

Do wazonów włóżmy świeże kwiaty i bazie, które wprowadzą akcent wiosenny, a przy okazji wielkanocny. Podczas nakrywania świątecznego stołu zwróćmy uwagę na obrus – jeśli z niego rezygnujemy, zaopatrzmy się w podkładki pod talerze. Przydadzą się również serwetki. Warto złożyć je w fantazyjny sposób lub umieścić w ozdobnych obrączkach na serwetki. Dobrym pomysłem jest obwiązanie serwetki wokół jajka i związanie jej gumką recepturką, tak by powstały królicze uszy.

Zobacz też: Jak zaczarować stół – stylistka jedzenia podpowiada proste triki

Ozdoby na Wielkanoc – kolorowe jajka

Rękodzieło na Wielkanoc sprawdzi się najlepiej. Najprostszą ozdobą będą pięknie udekorowane jajka. Możemy zabarwić skorupki na różne kolory. Łupiny cebuli dadzą jajkom brązowy kolor, czerwona kapusta zabarwi je na niebiesko, a kurkuma na żółto.

Jajka wielkanocne będą świetnie wyglądać także wtedy, gdy pomalujemy je farbkami lub na tych już zafarbowanych wyskrobiemy, na przykład przy użyciu żyletki wzorek. Jeśli wątpicie w swoje umiejętności plastyczne, możecie ozdobić skorupki czarnym flamastrem – niech każde jajko ma inną minę! Pisanki będą pięknie wyglądać na stole.

Ozdoby świąteczne na Wielkanoc to także wydmuszki. Wydmuszki to jajka, z których wydmuchujemy zawartość – przy pomocy igły nakłuwamy jajko z dwóch stron i dmuchając, pozbywamy się środka. Gotową wydmuszkę możemy pomalować, dokleić jej nóżki, skrzydełka, dzióbek i stworzyć kurczaczka lub okleić, na przykład kolorową wstążką.

Jak zrobić ozdoby na Wielkanoc?

Własnoręcznie przygotowane dekoracje to przy okazji stosunkowo tanie ozdoby wielkanocne. Mając już kolorowe jajka, możemy pokusić się o przygotowanie stroików. Wykorzystajmy do tego koszyk, może być ten, w którym święciliśmy pokarmy, i ułóżmy w nim kompozycję z kwiatów, jajek, bazi i wstążek. Dodajmy małe pierzaste figurki kurczaczków lub zajączków i gotowe. Kurczaki i zające warto także ustawić w różnych miejscach domu.

Stroik możemy też przygotować kupując w kwiaciarni specjalną gąbkę, w którą łatwo wbić kwiaty i inne ozdoby. Zrobimy wtedy na przykład stroik okrągły, który położymy na środku stołu.

Ręcznie robione ozdoby wielkanocne z papieru to kolejna propozycja. Kierując się instrukcjami, które z łatwością znajdziecie w internecie, złożycie papier w kształt kurczaków, zajączków i baranków. Pięknie wyglądają także trójwymiarowe jajka z papieru zawieszone na wstążce.

Ozdoby wielkanocne to również same potrawy wielkanocne. Świąteczne babki z lukrem, mazurek czy baranek z masła mogą sprawić, że nie będziecie potrzebować żadnych dodatkowych dekoracji.