Oscypek - historia sera

Pierwsze informacje na temat tego uwędzonego sera pochodzą jeszcze z XV wieku. Przybycie oscypka do Polski zawdzięcza się pasterzom z Bałkanów, którzy zawędrowali do naszego kraju wraz ze stadem owiec. Nauczyli oni napotkanych na swojej drodze ludzi, jak wypasać owce, tworzyć bacówki i co najważniejsze - jak przetwarzać owcze mleko. Przepis na oscypek, który nadal jest stosowany wśród wytwórców sera, pochodzi z 1748 roku! Pochodzenie nazwy sera nie jest do końca określone. Prawdopodobnie słowo oscypek powstało od “oszczypka”, który nawiązuje to kształtu serów - oszczepu. Może też pochodzić od czasownika “oszczypywać”, które wiąże się z techniką wytwarzania sera. Niezależnie od historii nazwy sera, unikatowość oscypków jest niesamowita - to smak sprzed setek lat przechowany do dnia dzisiejszego. 

Oscypek - gdzie zjeść prawdziwy ser? 

Nie tak dawno Unia Europejska wkroczyła do świata producentów oscypków. Określone zostały konkretne wymiary i parametry, jakie posiadać musi prawdziwy ser z gór. Aktualnie w Polsce jest kilka miejsc, które mogą pochwalić się prawdziwym certyfikatem i zgodą na oficjalne wyrabianie oscypka. W celu skosztowania najprawdziwszego sera polecamy podróż w beskidzkie tereny (powiat cieszyński i żywiecki) lub w kierunku powiatu nowatorskiego, tatrzańskiego, czy suskiego. Prawdziwego oscypka zjemy także w okolicach Piwnicznej i Krynicy, w powiecie nowosądeckim. 
Jeżeli jednak nie mamy w planach wypraw do konkretnych miejsc w poszukiwaniu prawdziwego oscypka, ser o podobnych walorach smakowych spotkamy w wielu miejscach w południowej Polsce. Oscypkopodobne wytwory są nadal bardzo popularne wśród turystów.

Oscypek - zdrowie zamknięte w wędzonym serze

Prozdrowotne właściwości sera to zasługa owczego mleka, z którego jest wytwarzany. Aby ser był maksymalnie bogaty we właściwości odżywcze istotna jest odpowiednia hodowla owiec. Wypasane na górskich łąkach dają cenne mleko. W oscypku znajdziemy dawkę jodu, cynku, miedzi, magnezu oraz selenu. W serze zawarte są także flawonoidy, które wzmacniają nasz układ krwionośny i walczą ze zmianami miażdżycowymi. Naukowcy z Wielkiej Brytanii dowiedli także, że w oscypku znajdują się enzymy, które hamują rozwój Alzheimera. 

Oscypek - uniwersalny składnik w kuchni

Oscypek sprawdzi się doskonale w wielu daniach, które przygotowujemy na co dzień. Doskonale smakuje ugrillowany, podany w plasterkach wraz z żurawiną. Równie pysznie sprawdzi się jako dodatek na pizzy. Polecamy także zapiec ser z pomidorami oraz natką pietruszki w piekarniku. Oscypek może także być uzupełnieniem dań z makaronem. Pamiętajmy jedynie, że przez swój sposób wytwarzania jest on z natury bardzo słony. Solenie potraw z jego dodatkiem może nie być najlepszym rozwiązaniem :)