Orzech laskowy - wyjątkowy przysmak

Roślina od wieków budzi zainteresowanie człowieka. Niegdyś uchodziła za symbol obfitości, a jej gałązki, którymi dekorowano wejście do domu, miały przynosić szczęście. Używano ich także do odnajdywania żył wodnych, a nawet złota. Krzew chętnie sadzono w ogródkach, ponieważ miał bronić przed ukąszeniami i… złymi duchami.

Orzech laskowy pod względem symboliki wiązano z mądrością, płodnością i miłością. Ceniono je także ze względu na smak oraz wartości odżywcze, dlatego często gościły w kuchni naszych przodków. Także dzisiaj warto po nie sięgać, tym bardziej że są łatwe do zdobycia – można je oczywiście kupić w sklepie, ale również zebrać podczas spaceru po lesie. Pamiętając jednak, że orzech laskowy podnosi się z ziemi, nie zrywa z drzewa. Jest to gwarancja dojrzałości przysmaku.

Orzech laskowy – właściwości odżywcze

Owoce leszczyny zawierają blisko 60 proc. tłuszczu, ale nie należy się go obawiać, ponieważ są to przede wszystkim cenne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas oleinowy, który pozytywnie wpływa na układ pokarmowy (zmniejsza wydzielanie kwasów żółciowych, ograniczając ryzyko niestrawności czy zgagi), obniża poziom „złego” cholesterolu LDL (dzięki temu pomaga zapobiegać otyłości i poważnym schorzeniom układu krążenia), uczestniczy w procesach tworzenia i regeneracji komórek, a także działa przeciwnowotworowo.

Orzech laskowy to bogate źródło witaminy E – już 50 gramów owoców leszczyny dostarcza blisko 100 procent dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na ten wartościowy związek, nieprzypadkowo zwany witaminą mądrości i płodności, ponieważ poprawia pamięć, ułatwia przyswajanie wiedzy oraz niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego.

Witamina E potrzebna jest osobom cierpiącym na bezsenność czy przemęczenie. Stanowi również silny przeciwutleniacz, chroniący przed szkodliwą aktywnością wolnych rodników, odpowiedzialnych za rozwój nowotworów, schorzeń serca czy choroby Alzheimera.

W orzechach laskowych kryje się również solidna porcja składników mineralnych, przede wszystkim potasu (odgrywa ważną rolę w gospodarce jonowej i wodnej organizmu – obniża ciśnienie krwi i jest niezbędny do utrzymania prawidłowej kurczliwości mięśni), fosforu (uczestniczy w przewodzeniu bodźców nerwowych i przemianach energetycznych, pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową, ale przede wszystkim bierze udział w mineralizacji zębów i kości) oraz magnezu (wzmacnia mięśnie, poprawia samopoczucie, reguluje pracę układu nerwowego, pomaga utrzymać właściwe ciśnienie krwi, pozytywnie wpływa na pracę serca).

Orzech laskowy – jak i kiedy kupować

Owoce leszczyny dojrzewają we wrześniu i październiku i wtedy należy zbierać je w lesie. W sklepie orzechy laskowe, pochodzące z upraw prowadzonych zarówno w Polsce, jak i w innych zakątkach świata (największym producentem jest Turcja), możemy kupić przez cały rok. W sprzedaży zazwyczaj dostępne są łuskane orzechy, choć lepiej wybierać owoce w łupinkach, które zabezpieczają wnętrze przed dostępem ciepła, świata i wilgoci, zapobiegając niekorzystnym dla smaku i wartości odżywczych procesom – jełczeniu i utlenianiu. Jeśli już kupujemy łuskane orzechy, koniecznie wybierajmy szczelnie zapakowane.

Orzech laskowy w kuchni

Z orzechów laskowych wyrabia się aromatyczny i smaczny olej, który powinien być spożywany tylko na zimno, np. jako dodatek do sałatek. Innym ciekawym produktem jest wyrabiana z nich mąka, sprawdzająca się przy wypieku ciast i pieczywa, a także jako zagęstnik do sosów.
Również same orzechy laskowe można wykorzystać na wiele sposobów. Będą nie tylko smaczną przekąską, ale też bazą napoju stanowiącego alternatywę dla mleka krowiego. Orzechowe mleko świetnie nadaje się do przygotowania koktajli owocowych lub warzywnych, zup-kremów, sosów lub kawy. Można zalewać nim również płatki śniadaniowe albo wykorzystać do owsianki. Owoce leszczyny dobrze komponują się zarówno ze słodkimi, jak i słono- pikantnymi potrawami. Będą pysznym dodatkiem do ciast, deserów, kremów, sałatek, białych mięs czy makaronów. Warto przygotować z nich domowe masło orzechowe lub nalewkę.