Spuchnięte nogi pojawiające się od czasu do czasu, zwłaszcza w sytuacji, gdy prowadzicie siedzący tryb życia, to nic groźnego, podobnie jak te pojawiające się podczas upałów. Jeżeli jednak zdarzają się one częściej i utrzymują się kilka dni, warto znaleźć źródło problemu i rozwiązanie.

W walce z opuchlizną nóg domowymi sposobami doskonale sprawdzają się zioła. Jeśli wiecie, że czeka was długi dzień na nogach, a w dodatku na zewnątrz jest upał lub przez kilka godzin będziecie chodzić w obcisłych butach, zadziałajcie profilaktycznie. Z pomocą przychodzi znana wszystkim pietruszka.

Herbata z pietruszki na opuchnięte nogi

Posiekajcie pęczek natki pietruszki i zalejcie wrzątkiem w proporcji 1:4. Na 1 szklankę wody przypadnie 1/4 szklanki natki.   
Pozostawcie napar do zaparzenia na około 5 minut. Przecedźcie przez sitko i dodajcie ulubione dodatki do smaku. Może to być cytryna, miód, imbir albo sok malinowy. Pijcie ciepłą, by osiągnąć najlepszy efekt. Dziennie powinno się wypić około 1 l takiej herbatki.

Można też wzmocnić efekt zrobić kąpiel wodną dla stóp. Najlepiej, żeby woda była letnia, nie gorąca.
Taką kąpiel można też zrobić z kasztanów i lawendy. To rośliny mające doskonałe właściwości pobudzające krążenie krwi i limfy. Lawenda dodatkowo zapobiega nadpotliwości. Lawendę najlepiej stosować w postaci kwiatów. Zmieszajcie je z solą i wsypcie do letniej wody. Wystarczy zanurzenie stóp nawet na kilka minut, by je odświeżyć i zniwelować opuchliznę.
Podobnie działa kasztan (najlepiej kora). Niewielką ilość kory kasztanowca zagotujcie, a w odcedzonym naparze moczcie nogi lub róbcie okłady.

Inne naturalne sposoby na opuchnięte nogi

Okłady z octu
Choć zapach octu jest bardzo specyficzny i nie każdy potrafi go znieść, warto wiedzieć, że okłady z niego to jeden z bardzo skutecznych sposobów na opuchnięte nogi.
Wymieszajcie ocet z wodą w stosunku 1:1 i w uzyskanym roztworze zamoczcie gazę lub ręcznik. Owińcie nogi na około 30 minut, spłuczcie letnią wodą. Dodatkową zaletą okładów z octu jest to, że można stosować je w zasadzie bez ograniczeń. Możecie ten sposób wykorzystywać nawet kilka razy dziennie.

Soda na opuchliznę nóg
Okłady z sody mają działanie przeciwzapalne i zmniejszające obrzęki. Wystarczy rozpuścić mniej więcej 40 g sody w szklance ciepłej wody, zmoczyć w tym roztworze gazik, ręcznik lub inny materiał, a następnie przyłożyć na problematyczny obszar ciała i pozostawić na kilkanaście minut.

Kapusta na opuchliznę nóg
Nasze babcie na opuchnięte kostki u nóg i stopy, ale także na skręcenia i stłuczenia chętnie stosowały okłady z kapusty. Przykładanie liści kapusty do bolącego miejsca istotnie przyspiesza ustępowanie opuchlizny.
Dorodne, świeże liście kapusty rozbijcie tak, aby puściły jak najwięcej soku. Możecie użyć drewnianego tłuczka do mięsa lub rozwałkowywać poskładane liście. Następnie przyłóżcie je do opuchniętego miejsca i owińcie je bandażem, gazą lub ręcznikami. Pozostawcie na co najmniej pół godziny. Częste robienie okładów z kapusty (najlepiej schłodzonej wcześniej w lodówce) znacznie przyspiesza ustępowanie obrzęków.