Naturalne sprzątanie - dlaczego warto?

W kuchni przygotowujemy posiłki, przyjmujemy najbliższych, a niejedna z domowych, udanych imprez kończy się właśnie w tym pomieszczeniu. Kuchnia to dla wielu serce domu, dlatego porządek jest jednym z ważniejszych punktów. Aby zachować bezpieczeństwo w trakcie gotowania czy jedzenia, warto zwrócić uwagę, jakimi środkami czyścimy naszą kuchnię. Silne, żrące produkty do dezynfekcji niektórych z elementów nie powinny być w ogóle używane, jeśli zależy nam na zdrowiu naszym i naszych bliskich. Kolejną zaletą przygotowywania własnoręcznie naturalnych środków czyszczących jest oszczędność. Za cenę jednego specyfiku znanego z reklam, możemy zrobić zapas naturalnego płynu do mycia naczyń, domowych tabletek do zmywarki i odświeżacza powietrza do kuchni. Dzięki domowym środkom czystości możemy wykorzystać szklane lub metalowe pojemniki wielokrotnie - w ten sposób znacznie ograniczamy zużywanie plastiku.

Czysta kuchnia i ekologiczne sposoby na sprzątanie

Autorka książki, Fern Green, proponuje sprawdzone, ekologiczne sposoby na sprzątanie domu - w tym kuchni. Zgodnie z jej recepturami możemy przygotować płyn do mycia naczyń, proszek, płyn i tabletki do zmywarki, uniwersalny środek do powierzchni roboczych, a także odświeżacz powietrza do lodówki i odświeżacz powietrza do śmietnika. Ponadto zaopatrzymy się w naturalne specyfiki, które pomogą nam wyczyścić konkretne powierzchnie czy akcesoria z określonych materiałów np. środek do pielęgnacji stali nierdzewnej,  środek do czyszczenia desek do krojenia, środek do czyszczenia piekarnika i blach do pieczenia czy środki do czyszczenia różnych powierzchni: marmuru, granitu. 

Naturalnie możemy wyczyścić również największe zmory kuchni - lodówkę, zamrażalnik, czajnik, kuchenkę mikrofalową, ekspres do kawy czy zlewozmywak. A nawet rozprawić się z zatkanymi rurami! Środki czyszczące na bazie produktów spożywczych i naturalnych preparatów pomogą nam też zachować naszą higienę w codziennej pracy w kuchni (jak np. kuchenne mydło czy roztwór antybakteryjny), a także najczęściej używanych miejsc i przedmiotów (środek do codziennego czyszczenia zlewu, plastikowych pudełek czy środek do mycia warzyw i owoców).

Naturalne środki czyszczące - czego użyć?

W książce "Naturalne środki czyszczące" najczęściej wykorzystywane produkty w dziale Kuchnia to: ocet spirytusowy, cytryna, skrobia kukurydziana, kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona. To zdecydowanie nazwy, które kojarzymy z codziennego obcowania wśród produktów spożywczych. Okazuje się, że ten nierzadko niedoceniany ocet czy soda oczyszczona mogą zdziałać prawdziwe cuda! Ponadto poradnik podpowiada, dlaczego i jak użyć mniej znanych składników, takich jak węglan sodu, naturalne mydło marsylskie, olejki cytrusowe i ziołowe, a także węgiel aktywny.

Dla mnie naturalne produkty spożywcze wykorzystywane w kuchni to żadna nowość - do tej pory jednak nie miałam odwagi, aby nie ograniczać się jedynie do cytryny, która usunie zacieki ze zlewu czy kwasek cytrynowy do wyczyszczenia czajnika elektrycznego. Z poradnikiem Fern Green widzę, że przy odrobinie wysiłku, ale przede wszystkim sporej dozy konsekwencji, możemy naturalnie zadbać o czystą kuchnię, a także cały dom.