Jesteście szczęśliwymi posiadaczami krzaczków borówki w przydomowych ogródkach? Zrywanie własnych owoców w szczycie sezonu to najprzyjemniejsza rzecz na świecie, jednak nie każdy może się cieszyć tym w równym stopniu. Niektórym borówka amerykańska słabo owocuje, ale na szczęście jest na to proste rozwiązanie. Posadźcie obok niej pewne popularne ziółko, które często wykorzystujecie w swoich kuchniach, a roślinka się odwdzięczy i aż ugnie się pod ciężarem owoców.

Najlepsze sąsiedztwo dla borówki

Aby borówka amerykańska pięknie rosła i aż uginała się pod ciężarem smacznych owoców, warto najpierw zapewnić jej odpowiednie sąsiedztwo. Okazuje się, że na ten krzaczek świetnie wpływa posadzenie obok bazylii.

Wielu z nas kocha jej smak i zapach, dlatego często hodujemy ją w doniczkach na parapetach lub w skrzynkach na balkonie. Zdecydowanie lepiej jednak będzie przenieść ją do ogrodu i to w niewielkiej odległości od borówki, a na efekty nie trzeba będzie czekać długo. Wszystko to dlatego, że bazylia pomaga wyrównywać wilgotność gleby i jej temperaturę. Dzięki temu rosnąca obok borówka znacznie lepiej kwitnie i owocuje.

borówka amerykańska

Źródło: AdobeStock

Co lubi borówka amerykańska? Inni sprawdzeni sąsiedzi

Jeśli jednak nie jesteście fanami bazylii, to nie musicie sadzić jej na siłę przy borówce. Istnieje bowiem jeszcze wiele innych roślin, które działają w ten sam sposób. Wśród nich wymienić można zioła, takie jak tymianek, koperek i melisa, ale to wciąż nie wszystko. Oprócz ziół obok borówki warto posadzić też hortensje, azalie, konwalie, wrzosy lub rododendrony. Świetnie sprawdzą się również niektóre warzywa, takie jak rzodkiewka, truskawki oraz cebula

Co zrobić z borówki?

Gdy wyhodujecie już pełne krzaczki borówek, pewnie będziecie garściami zrywać je i pałaszować wprost z koszyczka. Jeśli jednak już się wam przejedzą na surowo, możecie też zamienić je w wiele przepysznych dań i deserów. Wśród mnóstwa smakowitych przepisów, szczególnie polecamy: