Kiedy rodzina zamarzy sobie na obiad domowe burgery i sałatkę z kapusty, na deser dla gości ma być tiramisu, a po drodze pojawia się jeszcze myśl, że czas na domową kapustę kiszoną – to moment, kiedy do akcji wchodzi wielofunkcyjna maszynka do mielenia. Kompaktowa obudowa i zestaw przystawek do konkretnej obróbki produktów spożywczych to już pierwszy krok do kulinarnego sukcesu. W praktyce sprawdzamy, czy faktycznie jedno urządzenie pomoże zmielić mięso z indyka, poszatkować  sporą główkę kapusty, wycisnąć sok z cytryn w kilka chwil oraz zmielić kawę na deser i aromatyczne espresso. Na własnej skórze przekonaliśmy się jak #maszynkibosch ułatwiają codzienne życie w kuchni. 

Wielofunkcyjna maszynka do mielenia – zaczynamy od mięsa

Wielu z nas pamięta obsługę maszynek do mięsa przykręcanych do blatu stołu i żmudne kręcenie korbką. I choć sentymentalne potrawy lubimy, to przygotowując je, wolimy zdecydowanie zaoszczędzić czas, a CompactPower Bosch nam to ułatwia. Zaczynamy od mielenia mięsa. Kawałki sporej piersi indyka w kilka chwil zamieniają się w perfekcyjne zmielone mięso na burgery, pulpety czy klasyczne kotlety mielone. Wydajność urządzenia to nawet 4 kg na minutę! Trzeba przyznać, że szybkość i sprawność tej części gotowania sprawiają przyjemność.

Co ważne, wybór sitek różnej grubości (2,7 oraz 4 i 8 mm) pozwala na dostosowanie struktury mielonego mięsa do potrawy, jaką chcemy przyrządzić. Zarówno sitka, jak i nożyk zostały wykonane ze stali szlachetnej. Wygodnie się je montuje, jak i czyści po skończonym mieleniu. Warto dodać, że urządzenie CompactPower Bosch w zestawie ma także nasadkę masarską – niezbędną do domowych kiełbasek, ale też faszerowanych potraw.

Szatkowanie – CompactPower Bosch kontra kapusta

Szatkowanie kapusty niegdyś było prawdziwych rytuałem i okazją do wielopokoleniowych spotkań. Dziś na wspólne szatkowanie kapusty można umówić się pod pretekstem, celując bardziej w picie kawy, bo zadanie szatkowania powierzamy wielofunkcyjnej maszynce do mielenia. Nakładka do cięcia (szatkownica) pomoże uzyskać odpowiednią strukturę warzywa – zarówno na przetwory, jak i ulubione sałatki. Ponownie – montaż jest naprawdę prosty, podobnie jak czyszczenie urządzenia. Ze sporej główki kapusty w kilka chwil uzyskamy bazę na kapustę do zakiszenia oraz ekspresową sałatkę z kapusty. A to tylko mały wstęp, jak dużo dań z kapustą po takiej szybkiej i prostej obróbce można zrobić.

Wykorzystując konkretne bębny do szatkownicy, możemy uzyskać różny efekt krojenia warzyw. Idealne wiórki z marchewki to dla tego urządzenia dosłownie chwila. Podobnie jak ucieranie ziemniaków na placki ziemniaczane czy krojenie ogórków na mizerię lub sałatkę na zimę. Domowe przeciery owocowe czy passata pomidorowa – to także przetwory, które z wielofunkcyjną maszynką do mielenia można zrobić skutecznie, szybko i prosto.

Maszynka do mielenia i młynek żarnowy – to jedno urządzenie!

Kolejna funkcja to zdecydowanie jedno z największych zaskoczeń testu redakcyjnego. Świeżo mielona kawa to aromat, który pobudza błyskawicznie. Tylko nie w każdej kuchni jest miejsca na osobny młynek czy ekspres do kawy z taką funkcją. Jak się okazuje i w tym pomoże wielofunkcyjna maszynka do mielenia. Wystarczy wybrać odpowiednią grubość i nacisnąć przycisk. Ten sam młynek żarnowy pomoże przygotować domową przyprawę do piernika, perfekcyjnie zmielone migdały na spód ciasta czy zmielone siemię lniane do owsianki.

Wyciskamy sok z CompactPower Bosch

Oprócz kofeinowego napoju razem z wielofunkcyjną maszynką do mielenia przygotujemy świeżo wyciskane soki z cytrusów. Przydadzą się oczywiście do lemoniady czy drinków, ale warto wykorzystać je do domowych dressingów. Dressingi na bazie cytryny czy limonki w szczelnym opakowaniu lub słoiczków możemy przechowywać do kilku dni w lodówce, a posłużą jako niezastąpiony dodatek do sałatki. Szatkując kapustę na sałatkę, a następnie odwracając urządzenie z nasadką do wyciskania, w kilka minut otrzymujemy kolejny element obiadu czy kolacji. To naprawdę proste!

W trakcie testu redakcyjnego wielofunkcyjnej maszynki do mielenia przygotowaliśmy następujące dania: domowe burgery z indyka, sałatka z kapusty z kaparami i dressingiem cytrynowym, kapustę kiszoną z dodatkiem marchewki, tiramisu w pucharkach i „małą białą” kawę do popicia w tak zwanym międzyczasie. Bardzo udane moje gotowanie! Wszystkie przepisy znajdziecie w galerii powyżej.

Sprawdźcie też innych kuchennych pomocników z szerokiej oferty marki Bosch na www.bosch-home.pl/maszynki