Zagadnienia związane z jedzeniem, takie jak głód czy GMO, wzbudzają wiele emocji. Dlatego tym bardziej doceniamy autorów książek, którzy potrafią podejść do nich z reporterskim dystansem i przedstawić je w pełnym świetle. Oto książki, które po prostu powinniście przeczytać!

#1 Martin Caparros "Głód"

Monumentalne dzieło argentyńskiego pisarza (ponad 700 stron!) dotyczy problemu, z którym współczesny świat od lat nie potrafi się uporać. Caparros podróżuje do miejsc takich jak Indie i Niger, ale odwiedza także Stany Zjednoczone, po to by opowiedzieć o głodzie w różnych kontekstach. "Głód" to dzieło wstrząsające, łatwo można wyczuć, że autor sam jest zdruzgotany i oburzony swoimi odkryciami. Absolutne must read.

#2 Marcin Rotkiewicz "W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki"

Żyjemy w świecie, w którym jedzeniowe mity mają się bardzo dobrze, a autorytetami dyktującymi, co i jak mamy jeść, stają się osoby zupełnie niekompetentne. Marcin Rotkiewicz na tapet wziął m.in. problem żywności modyfikowanej genetycznej. W swojej książce wyjaśnia mechanizmy kreowania określonego obrazu świata, w który wierzy coraz więcej osób oraz za pomocą wyników naukowych badań walczy ze stereotypowym myśleniem.

#3 Bozidar Jezernik "Kawa"

Książka idealna na leniwy weekend. Historia kawy opowiedziana lekko i ze swadą staje się pretekstem do mówienia o zmianach społecznych, kulturze i religii. Jezernik patrzy na kawę z wielu różnych perspektyw - w końcu kawą interesowali się zarówno lekarze, jak i prawnicy czy Kościół. W dziele nie znajdziecie przepisów, ale dla nas to plus, po wszystkich książkach kucharskich warto czasami zanurzyć się po prostu w świat opowieści.

#4 Marta Zaraska "Mięsoholicy"

Czy to prawda, że mięso jest najlepszym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza? W jaki sposób przemysł mięsny wpływa na nasze wybory żywieniowe? Jak to się stało, że nie wyobrażamy sobie naszej diety bez mięsa? Marta Zaraska w "Mięsoholikach" udziela odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących obecności mięsa na naszych stołach. Bazując na opiniach specjalistów, obala mity i pokazuje, że mięso wcale nie jest nam tak niezbędne jak się wydaje.

#5 Michel Pollan "Magia gotowania"

Michel Pollan to jeden z najbardziej uznanych autorów książek o jedzeniu na świecie. Jego "Magia gotowania" posłużyła za podstawę świetnego netflixowego dokumentu "Cooked". Samą książkę też jednak warto przeczytać. W czterech częściach Pollan opowiada o znaczeniu ognia, wody, powietrza i ziemi w procesie gotowania. Pollan pisze ze swadą, potrafi spojrzeć na swój temat z wielu różnych, często zaskakujących perspektyw, a do części reportażowych wybiera znakomitych bohaterów.

Zobacz też: Piotr Kucharski o inspiracjach w kuchni, synach i smakach dzieciństwa