Manufaktura Czekolady produkuje czekoladę według tradycyjnych metod sprzed 150 lat, zawsze stawiając na pierwszym miejscu najwyższą jakość. Ale to nie znaczy, że w Manufakturze nic się nie zmienia – wręcz przeciwnie, co i rusz pojawiają się kolejne nowości dla miłośników czekolady. Ostatnim z nich jest Czekoladowe Espresso.

Czekoladowe Espresso nazywane jest także Kubeczkiem Szczęścia. Dlaczego? Nie ma możliwości, żeby fan czekolady po jego wypiciu nie był pełen radości. Czekoladowe Espresso to kubeczek z gotową do roztopienia prawdziwą czekoladą. Wystarczy do niego nalać gorącego mleka i... mieszać łyżeczką przez dwie minuty. Nie jest to łatwe zadanie, bo zapach jest wręcz zachwycający. Warto jednak poczekać, bo cierpliwość zostanie wynagrodzona cudownym, gęstym napojem, który swoją gęstość zawdzięcza jedynie dużej ilości najwyższej jakości czekolady, a nie sztucznym zagęszczaczom. W składzie Czekoladowego Espresso jest tylko ziarno kakao, cukier trzcinowy i naturalne owoce dla urozmaicenia smaku. Do wyboru są wersje pomarańczowa, imbirowa, wiśniowa lub malinowa – wszystkie grzechu warte. Czekoladowe Espresso jest dostępne jedynie w Manufakturze Czekolady.

wszystkie3_lite

Manufaktura Czekolady poleca także wyjątkową czekoladę z kwiatem soli morskiej. To zaskakujące połączenie słodyczy czekolady, goryczy (70% kakao z Ghany) i słonego posmaku. Kwiat soli morskiej jest uważany za kawior wśród soli, powstaje w naturalny sposób w letnie popołudnia, tworząc na powierzchni oceanu słone płaty, nazywane „kwiatami soli”. Zbiera się je ręcznie, wyłącznie przez trzy miesiące w roku i wykorzystuje w najbardziej wyrafinowanych restauracjach oraz... przy produkcji zaskakująco dobrej czekolady!

www.manufakturaczekolady.pl