Sezon na cytrusy w pełni, więc nasze ukochane mandarynki z tygodnia na tydzień stają się coraz tańsze. Jemy je więc na potęgę i zostają po nich tylko stosy skórek. Zwykle wyrzucamy je do kosza, jednak warto zachować te cenne obierki, gdyż mają mnóstwo zastosowań. 

Co można zrobić ze skórką mandarynki?

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, skórki z mandarynek mogą zastąpić wiele środków do sprzątania. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym idealnie sprawdzą się do czyszczenia i odkażania przeróżnych powierzchni. Można je wykorzystać między innymi do:

  • dezynfekowania desek do krojenia

Zarówno drewniane, jak i plastikowe deski wystarczy posypać obficie solą, a następnie przetrzeć ją mandarynkowymi obierkami. Taki naturalny peeling pozwoli odświeżyć kuchenne akcesorium, rozjaśnić przebarwienia, a także pozbyć się osadzonych na nim bakterii. 

  • usuwania kamienia z armatury

Łupinkami po mandarynkach należy mocno pocierać biały osad z kamienia, a już po chwili zacznie on się rozpuszczać. Warto wspomnieć, że w ten sam sposób zadziała również skórka z pomarańczy, więc możecie stosować ten trik wymiennie. 

  • czyszczenia osadu z herbaty na kubkach oraz wewnątrz zlewu

Jeśli jesteście miłośnikami picia herbaty, z pewnością wiecie, jak potrafią wyglądać kubki po kilku latach parzenia w nich ulubionego naparu. Ciężko je domyć płynem do naczyń, ale to nie znaczy, że musimy je wymieniać. Pocieranie tego osadu skórkami z mandarynek przywróci biel nawet najbrudniejszym kubkom.

  • do mycia podłóg

Aby stworzyć naturalny i ekologiczny płyn do podłóg, wystarczy zalać mandarynkowe łupinki octem i odstawić w ciemne miejsce na kilka dni. Taki środek fantastycznie wyczyści tłuszcz i brud.

  • odkurzania i nabłyszczania drewnianych mebli

Wystarczy lekko wysuszyć skórkę cytrusa i delikatnie pocierać nią drewniane powierzchnie przez kilka sekund. Po tym zabiegu musimy już tylko przetrzeć meble wilgotną szmatką. Będą znacznie bardziej błyszczące i bardziej odporne na osiadanie kurzu.

  • odstraszania moli

Skórki z mandarynek są też najlepszym sposobem na pozbycie się moli. Ta metoda wygrywa z wszelkiego rodzaju pułapkami i lepami. Mandarynkowe obierki wygrywają również z naturalną pułapką na bazie octu, gdyż przeciwieństwie do niego, nie wydziela nieprzyjemnej woni, a wręcz przeciwnie, otulają kuchenne szafki przyjemnym zapachem świąt.

  • neutralizowania przykrych zapachów

Te pomarańczowe obierki kumulują w sobie mnóstwo naturalnych olejków eterycznych, które genialnie odświeżą pomieszczenia, a także wchłoną nieprzyjemne zapachy z lodówki czy kosza na śmieci. Kilka skórek może też zastąpić woreczki czy saszetki zapachowe do szafy.

Wszystkie powyższe mandarynkowe środki czystości są skuteczne i tanie, a dodatkowo przyjemne dla naszych nozdrzy. Należy jednak zaznaczyć, że domowe preparaty na bazie skórki z mandarynek mogą działać drażniąco na alergików.