Santarem, położone w regione Alentejo 70 km od Lizbony, to malownicze miasteczko nad prawym brzegiem rzeki Tag. Port rzeczny, liczący się ośrodek turystyczny i jednocześnie centrum rolnicze przemysłu winiarskiego i olejarskiego. Co jednak najbardziej przyciąga do tego 17-tysięcznego miasteczka, to słodkości charakterystyczne dla dawnej prowincji Ribatejo.

Słodkie oblicze Portugalii

Przy placu Sa de Bandeira, obok Igreja de Seminario, mieści się jedna z kawiarnio-cukierni, do których zaglądają nie tylko turyści. Nic dziwnego, znajduje się bowiem w samym centrum miasta. Dla miejscowych to punkt obowiązkowy o poranku – chwila na „małą czarną” i słodki smakołyk to dla wielu Portugalczyków świętość.  Tradycja nakazuje, aby skosztować pastel de nata (pastéis de nata). To portugalskie babeczki z budyniem z ciasta francuskiego, które najlepiej smakują na gorąco. Te minitarty pochodzą z lizbońskiego klasztoru hieronimitów w Belem.

Jajeczne słodkości z Santarem w Portugalii

Typowe trzy przekąski z Santarem nad rzeką Tag to Arrepiados, Pampilhos i Celeste. Każda z nich w swoim składzie ma jajka i na wstępie warto podkreślić, że fani polskiego kogla-mogla poczują się w portugalskich słodkościach jak w raju. Pierwsza propozycja to połączenie zmielonych migdałów, cukru i ubitych białek. W kształcie przypominają stożkowate babeczki. Z kolei Pampilhos to podłużne, warstwowe ciastka, mocno przypieczone z wierzchu. W ich składzie znajdziemy mąkę, tłuszcz, sporą ilość żółtek i jeszcze więcej cukru. Często wyczuwalna jest w nich nuta cynamonu. Celeste to natomiast małe, ale bardzo słodkie jajeczne ciasteczka. Wierzch zarumieniony niczym kruszonka, a w środku miękka, słodka masa.

Celestes de Santa Clara z Santarem

Małe ciasteczka celestes to połączenie migdałów, jajek, masła, cukru i cytryny. Jak głosi legenda przepis na celestes otrzymały zakonnice w klasztorze Santa Clara w Santarem. Otrzymały je jako nagrodę za ich wiarę. Przez pierwsze lata sprzedawano je tylko w jednej cukierni w Santarem, obecnie wpisane są na listę tradycyjnych słodkich wypieków. Każdego roku prezentowane są na Festiwalu Gastronomii w Santarém i włączone zostały w gastronomię szlaków turystycznych regionu turystycznego Ribatejo.

A jak zrobić deser w portugalskim stylu we własnej kuchni? Polecamy przepis na: portugalskie tartaletki cytrynowe lub najprostszy portugalski deser ryżowy.

Zobacz:  Tartaletki - przepisy na słodko i na wytrawnie