Program „Obłędne pyszności” składa się z 6 odcinków. W każdym z nich poznajemy troje uczestników, którzy dostają trzy rodzaje zadań. Zwycięzca otrzyma złote jabłko, które nawiązuje do greckiego mitu o ogrodzie Hesperyd. To nie jedyne nawiązanie programu do starożytnej mitologii. Uczestnicy przedstawiają swoje dania przed trojgiem „bogów” świata kulinarnego: Hestonem Blumenthalem, Carlą Hall oraz Niklasem Ekstedtem. Program prowadzi ekscentryczna komiczka Jayde Adams, która nadaje dodatkowego kolorytu.

Uczestnicy dostają dwa zadania, po których czeka finałowa rywalizacja. Pierwsza runda zawiera „magiczny składnik”, czyli dobrze znany i często powszechny produkt, który ma być pokazany w zaskakującej formie. Na przykład banany, które mają być zmienione w gwiazdę dania. Druga runda ma na celu wymyślenie na nowo znanej potrawy. W pierwszym odcinku tym posiłkiem jest pizza. Obserwujemy, że kulinarni bogowie zostali zaskoczeni jej różnymi postaciami i kreatywnym podejściem. Trzecia runda to zadanie finałowe. W pierwszym odcinku było nim stworzenie wystawnej uczty, która przyniesie nagrodę, jaką jest Złote Jabłko. Jury jako temat przewodni wybrało potrawy z grilla.

To, co wyróżnia „Obłędne pyszności” spośród innych programów kulinarnych to fantazyjne podejście do scenografii i stylizowanie fabularne. W programie równie dobrze mogłyby poczuć się dzieci. Dla najmłodszych uczestników byłaby to prawdziwa zabawa. Dorośli uczestnicy wyglądają odrobinę sztucznie, gdy buszują po studio wystylizowanym na magiczny ogród i zbierają składniki na konkursowe dania. Kulinarni bogowie patrzą na uczestników z symbolicznego Olimpu, odrobinę dystansując się od uczestników programu. „Obłędne pyszności” to ostatecznie udana mieszanka inspiracji pochodzących z mitologii greckiej i wątków literackich nawiązujących do herbatki u Szalonego Kapelusznika.

Ocena: