Eko sprzątanie, czyli środki czystości przyjazne środowisku

 Jak sprzątać w domu, aby pozostać w zgodzie z naturą? Specjalne eko-produkty do czyszczenia często są drogie i trudnodostępne. Jednak rezygnacja z chemicznych środków czystości wcale nie musi oznaczać dodatkowych kosztów. Jak sprzątać ekologicznie, a przy tym ekonomicznie? Podczas domowych porządków warto skorzystać z zawartości naszej kuchni. Okazuje się, że w szufladach i szafkach kuchennych znajdziemy fantastyczne środki do sprzątania. Wiele produktów spożywczych, które każdy z nas z pewnością ma w swojej kuchni, wspaniale sprawdzi się do czyszczenia różnych powierzchni. Oto spis naturalnych, tanich i ogólnodostępnych produktów spożywczych, które świetnie sprawdzają się podczas sprzątania. 

Z kuchennej szafki do łazienki - produkty spożywcze, które rozprawią się z brudem

Najbardziej uniwersalnym kuchennym środkiem czystości jest ocet. Jego zastosowanie w sprzątaniu jest tak szerokie, że wyczyścimy nim niemal cały dom. Właściwości bakteriobójcze czynią go idealnym środkiem do odkażania toalety. Wystarczy nasączyć nim szmatkę i po dokładnym wyczyszczeniu, obficie spłukać. Z kolei gęsta pasta, przygotowana z octu i sody oczyszczonej, poradzi sobie nawet z brudem i osadem z kamienia. Ocet rozcieńczony z wodą wspaniale sprawdzi się jako płyn do podłóg lub środek do czyszczenia luster. Dodatkowo ocet nada pięknego błysku armaturze kuchennej i łazienkowej. Ocet jest więc fenomenalnym i wielofunkcyjnym produktem do czyszczenia. Pośród wszystkich jego zalet jest jedna wada, mianowicie intensywny kwaśny zapach. Woń octu co prawda bardzo szybko się ulatnia, ale jeśli mimo wszystko boicie się octowego zapachu w domu, jest na to rada. Wystarczy, że do octowej płukanki dodacie kilka kropel naturalnego olejku o ulubionej nucie zapachowej, a problem zniknie.  

Kolejnym spożywczym środkiem czystości jest cytryna. Ten popularny owoc przyda się do czyszczenia osadu z kamienia na armaturze kuchennej i łazienkowej. Sok z cytryny ma również właściwości wybielające, więc sprawdzi się do walki z przebarwieniami na wannie lub zlewie. Oprócz wszystkich tych zastosowań cytryna roznosi w pomieszczeniu piękny zapach, zastępując chemiczne odświeżacze powietrza.

Innym produktem, który możemy przenieść z kuchennej szafki, wprost do łazienki, jest soda oczyszczona. Okazuje się, że przy jej pomocy nie tylko upieczemy pięknie wyrośnięte ciasto, ale i wyczyścimy dom na błysk. Soda oczyszczona przyda się do odetkania zapchanego odpływu, wyczyszczenia armatury z uporczywego kamienia, a także do wybielenia fug między kafelkami.

Pachnący i pielęgnujący ratunek dla spracowanych dłoni 

Dostępna w sklepach chemia gospodarcza często podrażnia skórę dłoni, dlatego zaleca się sprzątanie w rękawiczkach ochronnych. Używając naturalnych środków czystości, nie musimy unikać kontaktu środka czyszczącego ze skórą. Takie ekologiczne sprzątanie służy więc nie tylko środowisku, ale również naszej skórze. Jeśli jednak chcemy dodatkowo zadbać o nasze dłonie, warto postawić na naturalne mydła w kostce. Ekologiczne mydełka to doskonały produkt, przydatny zarówno w kuchni, jak i w łazience. Taka pachnąca kostka sprawdzi się i na łazienkowym i kuchennym zlewie. Naturalny skład sprawia, że takie mydła są w pełni bezpieczne, dla każdego rodzaju skóry, nawet tej najbardziej delikatnej i problematycznej. Dzięki temu mogą z niej korzystać wszyscy domownicy.