Aby mieć higieniczną kuchnię w naturalny sposób, nie trzeba sięgać po drogie środki antybakteryjne. Naturalne sprzątanie opiera się na kilku podstawowych składnikach. W szafkach kuchennych z pewnością znajdziecie sodę oczyszczoną, ocet, sól, kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Warto sięgać po naturalne olejki eteryczne, które poza nadaniem pięknego zapachu, mogą mieć działanie bakteriobójcze. Oto składniki, które z łatwością użyjecie podczas sprzątania.

Naturalne sprzątanie – soda oczyszczona

Najpopularniejszym środkiem, który można wykorzystać podczas sprzątania kuchni, jest soda oczyszczona. Stanie się bazą do przygotowania pasty czyszczącej kubki i zlewy. Taki środek czyszczący do kuchennych blatów lub zlewu powstanie z połączenia 3/4 szklanki sody oczyszczonej, 1/4 szklanki naturalnego mydła w płynie, 1 łyżki wody i kilku kropel olejku zapachowego. Ponadto soda oczyszczona ma właściwości neutralizowania zapachów, więc będzie świetnym proszkiem do czyszczenia lodówki. Soda oczyszczona będzie także składnikiem domowych kostek do zmywarki. Wystarczy wymieszać ją z wodą. Wody ma być tyle, aż powstanie gęsta pasta. Następnie trzeba dodać kilka kropel olejku cytrynowego i napełnić foremki do kostek lodu. Kostki zostawiamy do wyschnięcia. Stosujemy tak jak kostki dostępne na rynku.

 

Naturalne sprzątanie – orzechy do prania

Orzechy do prania to wciąż zaskakujący pomysł dla wielu osób. W powszechnej opinii łupiny orzechów potrafią nawet brudzić. Łupiny orzechów piorących zawierają kleistą substancję saponinę. Ponadto ten związek oczyszcza i dezynfekuje ubrania. Orzechy piorące w kontakcie z ciepłą wodą tworzą mydliny, które są bezpieczne dla alergików i osób o wrażliwej skórze. Jednak orzechy do prania to sposób na wyczyszczenie całego mieszkania. Z powstałego płynu można umyć podłogi, okna, a nawet naczynia. Orzechy piorące to idealny zamiennik proszków do prania np.: dla rodziców niemowląt i małych dzieci.

Zobacz także:   Środki spulchniające - zastosowanie w kuchni

Naturalne sprzątanie – ocet spirytusowy

Wiadomo nie od dziś, że ocet spirytusowy to najpopularniejszy środek dezynfekujący. Na przykład kuchenne blaty, podłogi i szafki kuchenne powinny być codziennie umyte płynem dezynfekującym stworzonym z 1/4 szklanki octu spirytusowego, 1 szklanki wody destylowanej oraz 10 kropel wybranego olejku eterycznego. Idealnie sprawdzi się olejek cytrynowy, olejek pomarańczowy lub olejek z drzewa herbacianego. Poza nadaniem aromatu wzmocnią działanie antybakteryjne płynu. Wszystkie składniki należy wymieszać w butelce z atomizerem, a następnie spryskać kuchenny blat. Płyn dezynfekujący należy zostawić na 15 minut i zetrzeć suchą szmatką. Ściereczki mogą być również wykonane z naturalnych materiałów np.: tetra lub bawełna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jako ściereczki użyć zużyte ubrania.

Sprzątając w naturalny sposób warto myśleć nad ponownym wykorzystaniem niektórych produktów. Skórki z cytryn lub z pomarańczy można zalać octem i odstawić na tydzień. Dzięki temu powstanie domowy środek czyszczący i nabłyszczający. Gdy dodamy do niego kilka gałązek rozmarynu otrzymamy naturalny odświeżać powietrza.