Podstawowym zastosowaniem liści laurowych jest dodawanie ich do zup. Domowy rosół z liśćmi bobkowymi, bo tak się też nazywa tę przyprawę, to król polskich stołów. Właśnie one pozwalają wydobyć z gotowanych warzyw pełen aromat. Liść laurowy to także doskonała przyprawa wzbogacająca smak domowych wędlin i pieczonych mięs.

Ale to niejedyne właściwości prozdrowotne tej rośliny. Liście laurowe świetnie wpływają na układ trawienny, pomagają w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu i infekcjami dróg oddechowych. Zawarte w liściach olejki eteryczne mają działanie bakteriobójcze. Jeśli lubicie popijać przez cały dzień gorące napary, polecamy zalanie ich wrzącą wodą i gotowanie przez kilka minut. Odcedzony napój można popijać przez cały dzień. Taka kuracja trwa jedynie 3 dni i jest bardzo prosta w przeprowadzeniu.  

Inne zastosowanie liści laurowych

Liście bobkowe będą też doskonałym pomocnikiem przy gojeniu się ran i skutecznie wspierają leczenie chorych stawów i łagodzenie bólów reumatycznych. Napar z liści laurowych ma również właściwości pielęgnacyjne, tonizuje skórę i dzięki właściwościom bakterio- i grzybobójczym, może pomóc osobom zmagającym się z łupieżem i trądzikiem.

Kuracja naparem z liści laurowych nie dla każdego

Pamiętajcie o umiejętnym dawkowaniu napoju – w większych ilościach może mieć działanie przeczyszczające. Naparu nie mogą też pić kobiety ciężarne i osoby w podeszłym wieku. Jeśli jesteście w fazie oczyszczania liśćmi bobkowymi, zrezygnujcie z ciężkostrawnych posiłków, cukrów i nabiału. Oczyszczanie można przeprowadzić w domu i trwa zaledwie trzy dni. W sklepach ze zdrowymi produktami kupić można olej laurowy. Takim olejem można nasmarować bolące stawy czy opuchnięte ścięgna.

Przepis na napar z liści laurowych

Składniki:

  • 5 g liści laurowych

  • 300 ml wrzątku

Sposób przygotowania:

  1. Pokruszcie drobno 5 g liści laurowych, wrzućcie je do 300 ml wrzątku i gotujcie na małym ogniu przez 5 min.

  2. Następnie przelejcie wywar do termosu i odstawcie na 5 godzin.

  3. Po tym czasie odcedźcie wywar i przelejcie do buteleczki, najlepiej szklanej.

  4. Pijcie 1/4 łyżeczki napoju co 20 minut przez 12 godzin.

  5. Kuracja trwa przez 3 dni, każdego dnia przygotujcie świeży napar.

  6. W trakcie kuracji najlepiej nie spożywać produktów białkowych.