Nalewka z pędów sosny - składniki:

  • 1 kg młodych pędów sosny (powinny mieć ok. 10-12 centymetrów)

  • 0,5 - 0,8 kg cukru

  • 0,5 l spirytusu lub 0,7 l wódki

Nalewka z pędów sosny - przygotowanie:

1. Oczyść pędy sosny z brązowych łusek (nie myj ich jednak w wodzie - powinny być suche). Połam je na mniejsze kawałki i układaj w dużym słoju warstwami. Każdą z nich zasyp cukrem. 

2. Pędy z cukrem ugnieć tłuczkiem, a następnie zalej całość alkoholem. Przykryj słoik i pozostaw na tydzień w ciepłym nasłonecznionym miejscu.

3. Po tym czasie przecedź wywar, dodaj litr przegotowanej wody i pozostaw w słoju na kolejny tydzień.

4. Zlej nalewkę sosnową filtrując ją przez gazę. Rozlej do butelek i szczelnie je zakorkuj. Odstaw w ciemne i chłodne miejsce. Nalewka najlepiej smakuje gdy leżakuje przynajmniej pół roku.

Nalewka sosnowa - jak i kiedy zbierać pędy?

Młode pędy sosny zbieramy od kwietnia do maja (najlepiej na przełomie tych dwóch miesięcy). Przyrosty zbieramy zanim wypuszczą igły. Najlepiej jeśli mają około 10-12 centymetrów, powinny być też jasnozielone i lepkie (to znak, że mają dużo cennego soku). Wybierz drzewa, które rosną z dala od ruchliwych dróg. Pędy sosny przycinamy za pomocą sekatora albo ostrego noża. Pamiętajmy, by nie obcinać wszystkich przyrostów, tylko pozostawić część na gałęziach - dzięki temu nie uszkodzimy drzewa. Można też obcinać pędy w połowie. Ze względu na lepką żywicę, najlepiej zbierać je w rękawiczkach. 

Nalewka z pędów sosny - właściwości

Nalewka sosnowa ma właściwości rozgrzewające, wykrztuśne i bakteriobójcze. Dzięki zawartości olejków eterycznych z sosny ułatwia oddychanie w przypadku kataru i pomaga udrożnić drogi oddechowe. Zawiera mnóstwo witaminy C i soli mineralnych, które leczą przeziębienia, zapalenie gardła i inne sezonowe infekcje. Jest skutecznym sposobem na wzmocnienie odporności. Nalewka z pędów sosny pomoże też złagodzić stany zapalne dróg moczowych i pęcherzyka żółciowego, działa przeciwutleniająco, moczopędnie i rozkurczowo.

--

Zobacz też: Syrop z pędów sosny - sprawdzony przepis >>>

Syrop z kwiatów czarnego bzu >>>