Dominika Zagrodzka: Gdzie jadłaś najlepszą pizzę w swoim życiu?

Anna Dudar, Pizza Girl Patrol: Najlepszą pizzę w swoim życiu zjadłam prawdopodobnie w Neapolu, czyli w miejscu skąd wywodzi się pizza neapolitańska. Jednak tak naprawdę, takich “najlepszych” pizz w życiu zjadłam całkiem sporo. Zanim wybiorę się gdzieś na pizzę, robię bardzo dokładny research - pozwala mi to uniknąć przykrych rozczarowań. Jeśli pizzę przygotowuje doświadczony pizzaiolo znający się na tym, co robi (to wcale nie musi być Włoch!), a produkty pochodzą prosto z Włoch, jest duża szansa na kulinarny sukces. 

Pizza kojarzy nam się z Włochami – gdzie jeszcze na świecie zjemy dobrą?

W Polsce! Naprawdę daleko nie musimy szukać, żeby zjeść pyszną włoską pizzę, a zwłaszcza neapolitańską. Od paru lat bacznie obserwuję rynek włoskiej pizzy i muszę przyznać, że pięknie się on w Polsce rozwija. Powstaje coraz więcej pizzerii serwujących wysokiej jakości produkt, nieznacznie odbiegający od włoskiego oryginału. Wynika to pewnie z tego, że pizza neapolitańska ma ściśle określone reguły, których należy się trzymać, więc ciężko jest ją popsuć. 

A jeśli chodzi o inne kraje, to w każdej europejskiej stolicy lub dużym mieście zjemy dobrą, włoską pizzę. Trzeba tylko wiedzieć gdzie pójść i nie iść w pierwsze lepsze miejsce. Należy zachować czujność zwłaszcza w turystycznych dzielnicach, gdzie bardzo łatwo trafić na kiepską pizzę, nawet jeśli restauracja pozornie wygląda zachęcająco i “włosko”. 

Jakie jest 5 najlepszych miejsc na pizzę w Polsce?

Jest ich zdecydowanie więcej! Wrocław nazywam nieoficjalnie stolicą włoskiej pizzy i już w tym mieście mogłabym wymienić przynajmniej 4 pizzerie serwujące pyszną pizzę neapolitańską: Oliwa i Ogień, Vaffanapoli, Iggy czy Piec na Szewskiej. W Warszawie Ciao a Tutti, w Tychach La Fontana, w Poznaniu Forni Rossi, a w Krakowie Nolio. Jeśli chodzi o pizzę w stylu rzymskim sprzedawaną na kawałki to w Gdyni Andiamo a Roma, a w Krakowie Pizzeria Vicenti. 

Czy pizza powinna być chrupiąca? Czym charakteryzuje się coraz popularniejsza w Polsce pizza neapolitańska i jak powinno się ją jeść?

W Polsce utarło się przekonanie, że włoska pizza musi mieć chrupiący rant. Dużo osób uważa, że jeśli chwyci do ręki kawałek pizzy, jego środek nie może opadać. To nie jest prawda, ponieważ we Włoszech możemy wyróżnić wiele rodzajów pizzy. Niektóre z nich są faktycznie chrupiące, inne nie i to wcale nie oznacza, że któreś z nich są bardziej lub mniej włoskie, czy lepsze i gorsze. 

Pizza neapolitańska charakteryzuje się mokrym, cieniutkim środkiem i pulchnymi, niechrupiącymi brzegami. Przygotowuje się ją ze składników (najlepiej) pochodzących z włoskiego regionu Kampania: pomidorów San Marzano, mozzarelli di bufala lub fior di latte oraz mąki pszennej typu 0 lub 00. Wedle dekalogu pizzy neapolitańskiej, ciasto przygotowuje się z wody, soli, drożdży i mąki. Musi rosnąć przynajmniej 8 godzin.

Pizza powinna przyjść do nas niepokrojona. Jak ją jeść? Rękoma! Kiedy już ją sami pokroimy, kawałek pizzy zginamy w “kopertę” - środek zawijamy w stronę rantu i składamy go na pół. Następnie jemy ze smakiem. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

[ENG]PIZZY W MADRYCIE ciąg dalszy! A tak mnie wszyscy straszyli, że w Hiszpanii nie znajdę pysznej pizzy neapolitańskiej! Okazuję się, że madrycka dzielnica Malasana jest rajem nie tylko dla wszystkich hipsterów, ale również prawdziwych #pizzalovers To właśnie tam w ostatni wieczór przed wyjazdem uruchomiłam #pizzapatrol i zjadłam dwie najlepsze pizze w mieście! Pierwszą w@grosso_napoletano (1 zdjęcie), a drugą w@lunarossa i oba miejsca warto odwiedzić!O Grosso Napoletano pisałam już parę postów wcześniej. Jeśli chodzi o restaurację Luna Rossa, to charakteryzuje ich piękne wnętrze, przemiła obsługa i oczywiście genialna pizza!Jedyne co mi się nie spodobało w tym miejscu to ceny. 11 euro za Margheritę to moim zdaniem lekka przesada, zwłaszcza, że w innych miejscach prezentujących równie wysoki poziom kosztowała max 7 euro.Tak tylko mówię, żebyście się kiedyś nie zdziwili! Według Was ile powinna kosztować Margherita w euro?Gdybyście chcieli przenieść się ze mną na chwilę do Madrytu, to zapraszam na mój profil do wyróżnionych Storiesznajdziecie tam wiele tipów dotyczących stolicy Hiszpanii - miasta, w którym kiedyś mieszkałam przez 2 miesiące. // . PIZZA IN MADRID, continuation! I found out that Malasana in Madrid is a paradise not only for all hipster but also real #pizzalovers Where to eat best pizza in Madrid? First place is@ grosso_napoletano (1 photo) and the other one is@lunarossamadrid both are worth visiting! Luna Rossa has a beautiful interior, amazing staff and of course a delicious pizza! The only thing I did not like about this place is the price. 11 euros for Margherita is a bit too much, especially that it costs about 7 euros in other places. I am just saying that you will not be surprised! #pizzamadrid #foodtravelstories #foodtravelling #foodtravels #foodietravels #foodietraveller #travellingfoodie #travelingfoodie #foodmadrid #madridfoodies #madridfoodie #madridfoodguide #pizzalifestyle #pizzaislife #pizzagirl #ilovepizza #pizzaguide #pizzapatrolmadryt

Post udostępniony przez Pizzagirlpatrol | Food Blogger (@pizzagirl.patrol) Cze 1, 2019 o 12:58 PDT

Na blogu podkreślasz, że włoska pizza jest inna w zależności od regionu. Na czym polegają te różnice?

W Neapolu zjemy pizzę neapolitańską z mokrym, “zupowatym” środkiem i pulchnymi brzegami. A wystarczy pojechać 200 km dalej - do Rzymu, żeby doświadczyć w pizzerii czegoś kompletnie innego. Tam w wielu restauracjach serwuje się pizze tonde, które charakteryzuje bardzo cienkie, chrupiące ciasto oraz równie chrupiący, ledwo widoczny rant. 

W samym Rzymie można rozróżnić kilka “podejść” do przygotowywania pizzy i drugim rodzajem występującym na tym terenie jest pizza al taglio, czyli pizza sprzedawana na kawałki. Charakteryzuje się dość grubym, ale lekkostrawnym, mocno napowietrzonym ciastem. Sposób jej przygotowania jest zupełnie inny niż w przypadku pizzy neapolitańskiej. W Mediolanie z kolei najpopularniejszą pizzerią jest Spontini, która serwuje unowocześnioną wersję sycylijskiej pizzy sfincione na grubym cieście z bardzo dużą ilością sera. Co więc łączy wszystkie rodzaje włoskiej pizzy? Jakość i niewielka liczba składników! 

Sos czosnkowy, ananas, żółty ser… Jakie grzechy najczęściej popełniają Polacy przygotowując pizzę?

Sekret tkwi w prostocie - niestety wiele osób w naszym kraju tego nie rozumie. Zapewne jest to wina typowo polskiej pizzy, która nie kojarzy nam się z dobrą jakością. Dlatego ludzie decydują się na dużą liczbę składników na pizzy, żeby “zabić” jej smak. Na koniec zalewają to wszystko sosem czosnkowym. Odpowiednio przygotowana włoska pizza jest tak dobra, że nie ma potrzeby, żeby ją jakoś specjalnie “ulepszać”. Jeśli pójdziemy do dobrej restauracji, “zwykła” Margherita powinna nas zachwycić. 

Domowa pizza często znacznie różni się od tej z pizzerii. Czy da się w domowych warunkach przygotować pyszną pizzę? Masz jakieś sprawdzone triki?

Da się! Trzeba tylko postępować wedle ściśle określonych reguł i zdobyć włoskie składniki, często trudno dostępne w Polsce. Niestety w tej kwestii nie jestem w stanie nic doradzić, ponieważ brak czasu uniemożliwia mi przygotowywanie pizzy w domowych warunkach. Na pewno kiedyś zagłębię się w szczegóły i podzielę się trikami z innymi. Obecnie skupiam się na odwiedzeniu jak największej liczby lokali serwujących pizzę neapolitańską w Polsce i pozostałych krajach europejskich.