Nie ma co się spieszyć z wyrzucaniem jedzenia po terminie. Najpierw należy dokładnie przeczytać, jaka informacja znajduje się nad datą, bo w dwóch pozornie podobnych oznaczeniach tkwi dość istotna różnica. Czym różni się sformułowanie umieszczane na produktach "najlepiej spożyć przed" i  "należy spożyć do"? Sprawdźcie, aby już nigdy nie zmarnować jedzenia. 

Co znaczy "należy spożyć do"?

"Należy spożyć do..." to informacja, że po upływie podanej daty produkt nie jest już zdatny do spożycia. Zjedzenie takiej żywności po podanym przez producenta terminie może powodować problemy zdrowotne. Ten zapisek zwykle pojawia się na:

  • świeżym mięsie, rybach i owocach morza,
  • produktach mlecznych,
  • niepasteryzowanych sokach,
  • wyrobach garmażeryjnych.

Jak rozumieć "najlepiej spożyć przed"?

Z kolei "najlepiej spożyć przed końcem..." informuje nas o minimalnym, ale nie ostatecznym czasie przydatności danego produktu. Oznacza to, że po tej dacie wciąż można bezpiecznie zjeść produkt, ale może on mieć słabsze walory smakowe i zapachowe. Takie oznaczenie znajdziemy między innymi na:

  • makaronie, kaszy i ryżu,
  • płatkach owsianych,
  • mące,
  • konserwach,
  • mrożonkach.

Co można jeść po terminie ważności?

Choć w ostatnich latach świadomość na temat marnowania żywności znacznie wzrosłą, to w koszach na śmieci wciąż ląduje wiele nadających się do spożycia produktów. Należy więc pamiętać, że produkty oznaczone hasłem "najlepiej spożyć przed" można jeść po upływie terminu. Ważne jednak, aby wcześniej ocenić ich świeżość na podstawie wyglądu, zapachu czy konsystencji. Jeśli wszystkie te czynniki są w normie, możemy bez obaw je spożyć. Wśród produktów, które zwykle zachowują świeżość o wiele dłużej, niż informuje producent na opakowaniu, znajdują się między innymi żywność w puszkach, twarde sery, suszone strączki, kawa i herbata oraz czekolada. Jeśli jednak na puszkach pojawiła się rdza, na serze pleśń, a w herbacie czy strączkach mole, nie ma co ratować takich produktów, bo niestety nadają się już tylko do śmieci.

Jak chronić żywność przed zepsuciem?

Aby maksymalnie wydłużyć przydatność wszystkich produktów, najlepiej przechowywać je w suchym, ciemnym miejscu, w temperaturze około 18 stopni. Ponadto, zawsze, gdy to możliwe, warto wybierać żywność w hermetycznie zamkniętych opakowaniach.