Kulinarny świat z zapartym tchem czekał, kto tym razem zdobędzie nagrody. W końcu to nie tylko prestiż, ale także możliwość zdobycia staży kulinarnych w najlepszych restauracjach.

Tytuł Szefa Kuchni Tradycyjnej zdobył w tym roku Rafał Kowalczyk z restauracji Stary Dom w Warszawie. W swojej kuchni łączy tradycyjne smaki, inspirowane dawnymi przepisami ze starych książek kucharskich, z nowoczesnymi technikami. Stawia przy tym na sezonowość i lokalność.

Kategoria Młody Talent zawsze wzbudza wiele emocji. Osoba, która wygrywa tę nagrodę to szef, którego trzeba śledzić, bo niedługo może nieźle namieszać w gastronomicznym świecie. Młodym Talentem 2020 został Rafał Grzegorzek, który kulinarne szlify zdobywał najpierw w programie Top Chef, a później w restauracji Décompresja w Hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju.

Tytuł Kobieta Szef przypadł w tym roku Flavii Borawskiej. Flavia przejęła kuchnię w warszawskim Opasłym Tomie i doskonale poradziła sobie z jej zdefiniowaniem na nowo. W swoich daniach łączy kuchnię polską i włoską, pokazując, że nawet zupełnie nietypowe połączenia mogą być pyszne.

Przeczytajcie nasz wywiad z Flavią: Przytulam jedzeniem - wywiad z Flavią Borawską

W kategorii Szef Jutra nagrodzono Łukasza Budzika z lokalu Mennicza Fusion we Wrocławiu. Budzika znamy z Top Chefa i Hell’s Kitchen, miał okazję odbyć staże w najlepszych restauracjach w różnych miejscach na świecie, m.in. w Paryżu. Obecnie gotuje wspaniałe, wyrafinowane dania w stylu fine dining.

Szefem Roku 2020 został natomiast Dariusz Barański z Restauracji Warszawskiej. Zafascynowany kuchnią polską, podaje ją w całkiem nowym, zaskakującym wydaniu. Warszawska stała się miejscem uwielbianym i często odwiedzanym przez foodies nie tylko z Polski.

Zastanawiacie się, gdzie w Polsce dobrze zjeść? Polecamy zaopatrzyć się w żółty przewodnik, który lada chwila trafi do księgarni. Warto pamiętać, że od zeszłorocznej edycji znajdziemy miejsca wyróżnione w nowej kategorii - Pop. Podobnie jak Przewodnik Michelin, Gault et Millau zaczął dostrzegać, że oprócz fine diningu powstaje mnóstwo fantastycznych konceptów o bardzo wysokim poziomie, które jednak wymykają się prostej klasyfikacji.

Sprawdź też nasz tekst o restauracjach typu pop-up: Restauracje pop-up - co to takiego?

To właśnie dla kawiarni, food trucków i coctail barów powstała kategoria Pop. Wyróżnione miejsca cechuje nieformalna atmosfera i pyszne, podane w prosty sposób jedzenie. Przykładowo, do przewodnika trafiły warszawskie Arigator Ramen Shop czy Woda Ognista.

Zobacz również: Nagrody Gault et Millau przyznane! Kim jest Szef Roku 2019?