Świąteczne ucztowanie już za chwilę! Nie możemy się doczekać i już przygotowujemy naczynia na świąteczny stół. Muszą być specjalne, inne od tych używanych na co dzień. W końcu moment, kiedy przy stole gromadzi się cała rodzina trzeba odpowiednio celebrować.

Wszystko zaczyna się od zupy

Nakrywanie stołu zacznijmy od ułożenia indywidualnych nakryć - talerz płytki, głęboki, sztućce. Dopiero później na stół niech trafią dekoracje, czyli świąteczne wieńce czy świeczki. Ustawiając poszczególne elementy, zróbmy miejsce na półmiski i wazy, w których podamy dania główne. W wigilię lub Boże Narodzenie zupę zaserwujmy w wazie, tak, by każdy gość mógł sam nalać sobie odpowiednią porcję. Makaron i uszka możemy umieścić w eleganckiej, świątecznej misie.

Ryba dla każdego

Założymy się, że na waszym stole w wigilię pojawia się sporo ryb. Warto podać je na podłużnych półmiskach - tak serwujemy na przykład karpia w galarecie i rybę po grecku. Na mniejszych talerzach umieśćmy różne rodzaje śledzi. Z kolei kapusta i inne dodatki najlepiej zaprezentują się w ozdobnej misie. Podczas obiadu bożonarodzeniowego, na środku stołu postawmy półmisek z faszerowanym kurczakiem lub pieczenią, a dodatki wrzućmy do mniejszych i większych miseczek. Jeśli podajemy sos, użyjmy sosjerki.

Na deser - ciasto i bakalie!

Bardzo często po wieczerzy wigilijnej dajemy się skusić na kawałek makowca lub sernika. Takie ciasta trzeba eksponować! Zwłaszcza, jeżeli w sklepach mamy tak ogromny wybór pięknych pater - czy jest lepsza okazja, żeby z takiego naczynia skorzystać? Innym rodzajem deseru są też bakalie. Orzechy, rodzynki, suszone owoce wsypmy do talerzy podzielonych na osobne części, tak, byśmy sami mogli przygotować sobie ulubioną mieszankę.