Najpopularniejszym nożem, który od razu przychodzi wielu osobom na myśl, jest nóż szefa kuchni. Ten rodzaj narzędzia jest odpowiednio wyprofilowany, ma szerokie ostrze zwężające się ku czubkowi. Dzięki niemu można szybko posiekać zioła, zmiażdżyć czosnek na pastę lub pokroić warzywa w odpowiednią formę. Jeżeli lubisz gotować, to ten krótki przewodnik po nożach kuchennych może być przydatny.

Noże kuchenne – rodzaje i ich właściwości

Nóż kuchenny typu Santoku od marki Victorinox to przyrząd, który zastosujemy do wielu kulinarnych działań. Jego nazwa w wolnym tłumaczeniu z języka japońskiego oznacza „nóż trzech cnót”. Ma to odzwierciedlać możliwość jego różnorodnego zastosowania. Dzięki niemu precyzyjnie pokroisz mięso, owoce i warzywa. Ciekawostką jest, że wyjątkowa metoda przygotowania ostrza sprawia, że krojone produkty nie przywierają podczas krojenia. W szczególności soczyste owoce i mięsiste warzywa. Warto też wspomnieć, że ostrze ma aż 17 cm długości, co znacznie zwiększa powierzchnię krojenia.

Wąski  nóż kuchenny o zaostrzonym czubku jest uniwersalnym narzędziem w kuchni. Zaostrzony wąski czubek jest nieodzowny podczas obierania warzyw, owoców lub wykrajania małych kawałków mięsa. Ten typ noża jest przydatny podczas wydrążania miąższu z warzyw. Na przykład będzie nieodzowny podczas wykonywania lampionów z dyni lub faszerowania warzyw do zapiekania.

Nóż do porcjowania to narzędzie, które przyda się podczas krojenia dużych kawałków mięsa. Taki nóż będzie przydatny podczas przygotowywania wołowiny na steki albo wykrawania większych kawałków wieprzowiny na gulasz. Dla miłośników diety wegetariańskiej ten rodzaj noża ułatwi krojenie twardych warzyw np.: na curry z kalafiorem. Warto wspomnieć, że ergonomiczny kształt dobrze leży w dłoni, a to zapobiega wyślizgiwaniu.

Mały nóż kuchenny charakteryzuje się wąskim ostrzem i rękojeścią. Warto zaopatrzyć się w niego, gdy zabieramy się za czynności wymagające dużej precyzji np.: obieranie skórki z cytryny, usuwanie powięzi i tłuszczu z mięs albo wykrawanie szypułek. Warto zwrócić uwagę na jego rozmiar, aby podczas krojenia nie wyślizgiwał się z dłoni podczas krojenia.

Nóż do chleba i do ciast to ten rodzaj, który powinien gościć u wszystkich łasuchów i lubiących wszelkiego rodzaju słodkości. Takie noże mają ostre ząbki, które przypominają piłkę stolarską. Ciasta i chleb po pokrojeniu nie są zgniecione a równomiernie wykrojone. Jednak można je stosować również do twardszych warzyw i owoców. Świetnie pokroi cukinie, karczocha czy bakłażana na mniejsze kawałki.

Noże kuchenne – jak konserwować?

Wiele osób zastanawia się jak odpowiednio przechowywać i konserwować noże kuchenne. Uważa się, że nie powinny leżeć w szufladzie z innymi sztućcami, gdyż to powoduje stępienie ostrza. Najlepiej używać bloku z drewna lub z tworzywa, aby ostrze noża było cały czas w gotowości. Noże kuchenne warto myć ręcznie i osuszać ręcznikiem papierowym lub bawełnianą ściereczką. Dodatkowo warto obserwować ostrze i w razie stępienia użyć ostrzałki ręcznej lub elektrycznej.