Mrożona kawa czy jednak lemoniada? Wszystko zależy od pory dnia i tego, na co akurat mamy ochotę. Lemoniadę popijamy przez cały dzień, mrożona kawa czy herbata z kolei często zastępuje nam deser. 

Orzeźwiająca lemoniada

Przygotowanie lemoniady zajmuje zaledwie chwilę, a efekt jest wspaniały - otrzymujemy naturalny, domowy izotonik, który nawodni nasz organizm i dobrze zaspokoi pragnienie. Przygotujcie od razu większą ilość np. w dużym słoiku z kranikiem, żeby cała rodzina mogła z niej skorzystać. Do klasycznej lemoniady potrzebujecie wody, plasterków i soku z cytryny oraz cukru. Sok połączcie z wodą, dorzućcie kawałki cytryny i kilka łyżeczek cukru - dokładnych proporcji nie ma, możemy przyjąć, że na litr wody potrzebujecie soku z ok. 3 średniej wielkości cytryn i 4 łyżeczek cukru, ale recepturę możecie dowolnie modyfikować.

Znudziła się wam klasyczna lemoniada? Z pewnością zasmakuje wam lemoniada arbuzowa lub lemoniada z rabarbaru.

Cold brew - co to takiego?

Jednym z naszych letnich przysmaków jest mrożona kawa i herbata. Możecie wybrać jedną z dwóch opcji - szybkie schłodzenie lub zaparzenie metodą cold brew. W pierwszym przypadku przygotowujecie kawę i herbatę normalnie, a później, gdy trochę przestygnie dorzucacie do niej lód i ewentualnie mleko czy smakowy syrop. Niektórzy lubią też całość zmiksować, tak by lód był rozdrobniony. 

Inną metodą jest parzenie kawy i herbaty na zimno. W naszej galerii znajdziecie specjalnie do tego zaprojektowaną butelkę, ale w zwykłym dzbanku lub słoiku również dacie radę przygotować pyszny napój. Zmieloną kawę lub liście herbaty wsypujecie do naczynia i zalewacie zimną wodą. Naczynie zakręcacie lub szczelnie przykrywacie i wkładacie do lodówki. Możecie śmiało eksperymentować z czasem parzenia, ale niech nie będzie on krótszy niż 10 godzin. Po tym czasie napój przelejcie przez papierowy filtr. Tak zaparzona kawa czy herbata jest wyjątkowo orzeźwiająca i bogata w smaku.