Każdy, kto choć raz walczył z plagą mszyc w ogrodzie, wie, że trzeba tu działać szybko, bo inaczej problem tylko się pogarsza. Jeśli więc zauważyliście te niewielkie owady na swoich różach, od razu sięgnijcie po tani oprysk z kuchennego składnika. Taka mieszanka jest w pełni ekologiczna i banalnie prosta w przygotowaniu, a działa świetnie. Zobaczcie ten domowy patent i koniecznie go przetestujcie, aby chronić róże przed szkodnikami. 

Jak skutecznie pozbyć się mszyc?

Zauważyliście mszyce na różach? Nie czekajcie ani chwili, tylko działajcie od razu. Aby wypędzić te szkodniki z ogrodu, potrzebny jest skuteczny oprysk, ale wcale nie musicie pędzić po niego do sklepu ogrodniczego. Wystarczy tylko skierować kroki do kuchni, bo to właśnie tam znajdziecie najlepszy domowy środek na mszyce. Potrzebna wam będzie bowiem zwykła skórka z pomarańczy. Zazwyczaj pałaszujemy owoce, a takie obierki wyrzucamy do śmietnika lub ewentualnie wykorzystujemy do deserów, a okazuje się, że w ogrodzie też sprawdzają się genialnie.

Wszystko za sprawą zawartych w skórce składników odżywczych, takich jak potas, fosfor oraz magnez. Oprócz tych cennych minerałów skórka pomarańczowa jest bogata w naturalne olejki eteryczne, które świetnie odstraszają mszyce i wiele innych szkodników. Najprostszym sposobem jest wysuszenie obierków, zmielenie ich na drobny proszek i rozsypanie w glebie dookoła róż, jednak warto też sięgnąć po płynny środek.

skórka pomarańczowa

Źródło: Getty/iStock

Jak zrobić oprysk na mszyce ze skórki pomarańczowej?

 Jak samemu zrobić oprysk na mszyce ze skórki pomarańczowej? Są dwie metody - szybsza i wymagająca nieco więcej czasu. Jeśli chodzi o tę pierwszą, to musicie tylko zalać obierki z 2-3 pomarańczy szklanką wody i gotować przez 10 minut. Potem całość studzimy i gotowe. 

Druga wersja polega na tym, aby drobno pokroić skórki, wrzucić je do słoika, zalać wodą i odstawić na całą dobę. Kolejnego dnia odcedzamy płyn i jest gotowy do użycia. Niezależnie od tego, który oprysk wybierzecie, przelejcie gotowy płyn do butelki ze spryskiwaczem, a dzięki temu precyzyjnie pokryjecie mieszanką każdy zakamarek róż. 

Co odstrasza mszyce? Inne domowe sposoby

Jeśli akurat nie jesteście fanami jedzenia pomarańczy i rzadko kiedy macie pod ręką ich skórki, to jeszcze nic straconego. Mszyce możecie bowiem przegonić jeszcze kilkoma innymi domowymi sposobami. Świetnie sprawdzą się do tego takie produkty jak:

  • ocet,
  • cebula,
  • czosnek,
  • fusy z herbaty,
  • pokrzywa,
  • szare mydło,
  • suszone chili,
  • cola,
  • pestka z awokado.