Gdy tylko za oknem robi się ciepło, kupuję pelargonie i obsadzam nimi cały balkon. Te kwiaty są łatwe w pielęgnacji, a kwitną praktycznie non stop do późnej jesieni. Wystarczy tylko zapewnić im odpowiednie warunki i zasilać systematycznie, a obsypią się kulami kwiatów i ozdobią cały balkon. Nie kupuję sklepowych środków, bo wszystko, czego potrzebują mam w kuchni.

Jak dbać o pelargonie?

Mimo, że pelargonie nie są zbyt wymagające, aby pięknie kwitły i się rozrastały potrzebują trochę uwagi. Zwróćcie uwagę by:

 • Zadbajcie o słoneczne stanowisko
  Pelargonie uwielbiają słońce. W półcieniu, albo cieniu nie będą wypuszczać nowych kwiatów.
 • Podlewajcie pelargonie rozsądnie
  Pelargonie lubią wilgotne podłoże, ale nie przelane. Zawsze przed podlaniem sprawdźcie, czy ziemia w środku nie jest wilgotna. W upalne dni najlepiej podlewać kwiaty codziennie wczesnym rankiem, albo pod wieczór, by woda zbyt szybko nie wyparowała i by nie "przypiec" liści pelargonii.
 • Obrywajcie żółknące liście i przekwitłe kwiaty
  Zarówno żółte liście, jak i kwiaty, które już zaczynają usychać trzeba systematycznie obrywać. Niepotrzebnie zabierają wodę i składniki reszcie kwiatów.
 • Zadbajcie o systematyczne nawożenie
  Pelargonie, by pięknie kwitły aż do jesieni, potrzebują regularnego nawożenia. Ale zamiast sklepowych specyfików zasilajcie je domowymi odżywkami. Jednak z nich jest nie tylko skuteczna, ale praktycznie darmowa.

Domowa odżywka do pelargonii

Ten nawóz ma niemal każdy pod ręką, jednak najczęściej wylewamy go do zlewu. To woda po ziemniakach. Ale nie ta przegotowana. Jeśli przygotowujecie zupę, albo gotujecie ziemniaki na obiad, najczęściej wcześniej płuczecie je w wodzi, by pozbyć się resztek brudu. Ta woda to prawdziwy skarb dla pelargonii, bo zawiera azot, fosfor, potas i inne związki, potrzebne do zdrowego wzrostu i kwitnienia. Przy kolejnym obiedzie pamiętajcie więc, by taką wodę zlać do konewki, a nie wylewać do zlewu. Pelargonie odwdzięczą się pięknymi kwiatami.

Turboodżywka do pelargonii

Jeśli chcecie wzmocnić działanie takiego nawozu zblendujcie 1 cały ziemniak z 1 litrem wody, a następnie przecedźcie płyn przez sitko i dodajcie do konewki. Pozostały na sitku miąższ wymieszajcie z ziemią w doniczce. Takim wzmocnionym nawozem podlewajcie pelargonie raz na 2 tygodnie, a pięknie się zagęszczą i wypuszczą mnóstwo kwiatów.