Weganizm i wegetarianizm sprawia, że ekologiczne ubrania nie są tylko do noszenia. Często eko ubrania dzielą się konkretną dewizą życiową, albo chcą zwrócić uwagę na jakieś temat związany z wegetarianizmem. W ten sposób widzimy, że ktoś identyfikuje się z daną grupą i troszczy się o dobro zwierząt. Albo przejście na wegetarianizm jest dla niego istotną częścią życia. Ekologiczne ubrania są często tworzone dla osób wrażliwych na światowe problemy i świadomych, że podejmowanie drobnych zmian ma znaczenie. Dodatkowe znaczenie ma fakt, że ekologiczne ubrania są uszyte w interesujący sposób i mogą przykuwać uwagę.

Ekologiczne ubrania często wykonywane w materiałów pochodzenia roślinnego. Na przykład z lnu dostępne są np.: koszule i sukienki, a z bawełny koszulki. Wśród bawełny dobrze jest sięgać po bawełnę organiczną podczas wytwarzania, której nie używa szkodliwych środków chemicznych. W pełni naturalne są tkaniny wykonane z konopi, które nadają się do szycia bielizny. Ciekawostką jest również wiskoza, która pozornie jest materiałem syntetycznym. Jednak wiskoza wytwarzana jest z drzew. Często są to drzewa liściaste.

 

Zobacz także:   Wegetariańskie przepisy - 5 apetycznych profili prosto z Instagrama

Ekologiczne ubrania a wegetarianizm

Ekologiczne ubrania często opatrzone są zabawnym napisem. Na przykład może być zawarty obrazek sałatki albo konkretnego owocu lub warzywa z wymownym napisem „zjedz mnie”. Inne wręcz zdradzają bycie miłośnikiem szybkich przekąsek w postaci zdań „Bogu dzięki, frytki są wegańskie”. Na innych ubraniach wystarcza drobna aplikacja przedstawiająca buraka, marchewki lub ananasa. Albo posiadające wyhaftowane wizerunki ziół np.: bazylii, rozmarynu albo rzeżuchy. Ciekawie wyglądają sukienki lub koszulki z nadrukiem w krzaczki pomidorów lub w ogórki gruntowe. Ekologiczne ubrania często nawiązują do wegetarianizmu poprzez nawiązanie do ogrodniczej pasji. Stąd nadruki akcesoriów ogrodniczych albo kiełkujących roślin. Niekiedy zdarzają się hasła o zabarwieniu ironicznym lub lekko kontrowersyjnym nawiązujące do np.: wypowiedzi politycznych. Innym przykładem haseł ozdabiających ekologiczne ubrania są te odnoszące się do znanych w popkulturze filmów, piosenek lub książek. Poza ubraniami ekologiczny wydźwięk może mieć biżuteria wykonana z naturalnych surowców np.: drewna lub posiadająca kształty wegetariańskiego jedzenia. Kolczyki w kształcie falafela albo pierścionek z oczkiem wyglądającym jak tofu? Taka biżuteria jasno wskazuje, że lubi się dietę roślinną. Albo zawieszki nawiązujące do elementów odwzorowujących przyrodę. Można również popijać ulubiony napar ziołowy z kubka posiadającego roślinną wymowę.

Z pewnością ekologiczne ubrania to temat do szerokiego omawiania. Począwszy od etycznego krawiectwa będącego w zgodzie z prawami pracowników oraz szycia z naturalnych materiałów, przez ubrania z drugiej ręki, aż po ubrania szanujące prawa zwierząt. Warto pamiętać, że to, w co się ubieramy ma często większe znaczenie. Nam do gustu przypada ogromne poczucie humoru, jakie jest wkładane w wymyślanie chwytliwych haseł w wegańskim stylu.