Coraz więcej restauracji ma w menu dania w tym nietypowym dla kuchni kolorze. Nie musimy się jednak obawiać, zwykle smakują one tak samo jak ich kolorowe odpowiedniki. Czerń ma na celu podkręcić walory wizualne dania, nie zmieniając przy tym jego smaku.

Czy to nowość?

Otóż nie, czarne jedzenie jest w naszej (i nie tylko) kulturze obecne od dawna. Wystarczy wspomnieć słynną czarną polewkę, czyli inaczej czerninę. Jest to zupa z dodatkiem krwi, np. kaczej. W dawnych czasach podawano ją odtrąconym zalotnikom – kolor zupy jasno dawał im do zrozumienia, że mogą szukać szczęścia gdzie indziej.

Współcześnie, wystarczy zajrzeć na Facebooka lub Instagram, by znaleźć mnóstwo przykładów barwionych na czarno dań. I o ile naturalnie czarne produkty, takie jak sezam czy kawior nikogo nie dziwią, o tyle hamburger z czarną bułką czy czarne rożki do lodów wzbudzają kontrowersje.

Dlaczego tak się dzieje?

Wiele osób uważa takie dania za nieapetyczne i traktuje raczej jako rodzaj kulinarnego dziwactwa niż coś, co chętnie by zjadły. Jedną z przyczyn takiego stosunku do czarnego koloru na talerzu jest fakt, że rzadko występuje on w naturze i nasz mózg od razu odnosi się do niego z nieufnością.

Wzrok, podobnie jak inne zmysły, ma chronić np. przed trucizną. Dlatego nie lubimy smaku gorzkiego, który często łączy się z tym, co jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Tak samo jest z kolorami. Czerń przywodzi na myśl negatywne skojarzenia – z zepsuciem i śmiercią. Zupełnie inaczej jest np. w Japonii, gdzie czarne jedzenie jest traktowane jako coś zupełnie zwyczajnego.

Zobacz też: przepis na domowe czarne lody

Restauracja z czarnym jedzeniem

O tym, jak popularny jest to trend świadczy powstanie pierwszej w Polsce restauracji, serwującej wyłącznie czarne jedzenie. W Czarnej Wodzie w Warszawie wypijemy autorskie koktajle, zjemy wspomnianą czerninę lub kaszankę z jabłkiem.

W wielu restauracjach znajdziemy w menu czarne jedzenie. Często czarne potrawy zjemy również na Śląsku – tutaj są one nie tylko wyrazem mody, ale nawiązaniem do górniczej tożsamości regionu. Niech więc nie zdziwią Was barwione na czarno kluski śląskie.

Nie musimy jednak wybierać się do restauracji, żeby poeksperymentować z kolorami jedzenia. We własnej kuchni bez problemu uda nam się zabarwić nasze dania na modny atramentowy kolor i to naturalnymi barwnikami. Czarne bułki do burgerów uzyskamy przez dodanie odrobiny węgla spożywczego, lody z masy z czarnego sezamu, a do makaronu możemy użyć kilku kropel atramentu z mątwy.

Warto pamiętać, że wiele czarnych potraw przez zastosowanie do barwienia węgla aktywnego ma działanie antyoksydacyjne, a przy tym sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu. Jeśli jednak zjemy go zbyt dużo, może osłabić wchłanianie niektórych leków. Dlatego, tak jak z każdą kulinarną modą, w przypadku czarnego jedzenia też lepiej zachować umiar.

 

 

Is it Halloween yet? get the countdown started at @little.damage with our pumpkin pie-flavored Black Jack ice cream!

Post udostępniony przez Little Damage Ice Cream shop(@little.damage)