Młynki do przypraw to niezbędne akcesoria w każdym domu. Dzięki nim możemy cieszyć się świeżo zmieloną solą czy pieprzem, a wiadomo, że są one dużo bardziej aromatyczne niż te z paczki. Możemy na bieżąco doprawiać potrawy, korzystając z młynków - warto mieć ich więcej niż jeden! Ponieważ są to akcesoria, których będziemy używać codziennie nawet po kilka razy, warto wybrać młynki, które będą funkcjonalne i ładne.

Młynki do przypraw - klasyczne

Klasyczne młynki do przypraw bardzo często kupimy w sklepach już z przyprawami w środku. To dobry pomysł, jeśli nie chcemy wydawać dużej ilości pieniędzy na te akcesoria. W prostych, ręcznych młynkach znajdziemy m.in. różnokolorowy pieprz czy sól w kryształkach. To właśnie do tych dwóch przypraw najczęściej używa się młynków.

Najpopularniejsze modele to młynki ręczne. To proste w obsłudze urządzenia. Z jednej strony młynka wsypujemy przyprawy, kręcimy ruchomą częścią, a zmielona sól czy pieprz wysypie się do przezroczystego pojemniczka lub bezpośrednio na potrawę. W młynkach większych zwykle mamy możliwość regulacji stopnia zmielenia przypraw - od drobnego pyłu po większe kawałki. Młynki elektryczne, czyli alternatywa dla ręcznych są ciekawym gadżetem, trzeba jednak uważać, by nie zmielić za dużo przyprawy. Poza tym warto zawsze mieć pod ręką baterie, w razie gdyby młynek przestał działać.

Młynki do przypraw - nowoczesne

Młynki do przypraw mają zwykle dwa rodzaje żaren - stalowe lub ceramiczne. Obydwa są bardzo wytrzymałe i dobrze poradzą sobie nawet z twardszymi ziarenkami. Na korzyść żaren ceramicznych przemawia fakt, że nie miażdżą one ziaren, są również nieco lepsze w rozdrabnianiu ich równomiernie, tak, by wszystkie powstałe kawałki były jednakowe.

Oprócz klasycznych młynków w sklepach znajdziemy też piękne nowoczesne młynki. Działają tak samo dobrze jak klasyczne, często jednak są w całości zamknięte bez elementów przezroczystych - dopiero po odkręceniu górnej części dowiemy się, ile przyprawy jeszcze nam zostało. Takie młynki są piękną dekoracją stołu, śmiało stawiajmy je na nim także kiedy przyjdą goście, żeby mogli doprawić potrawy tak jak lubią. Warto zaopatrzyć się w co najmniej dwa młynki do przypraw, najlepiej chociaż lekko różniące się od siebie, np. kolorem, żeby się nie myliły. Do wszystkiego będą pasować młynki drewniane - musimy tylko pamiętać, żeby nie myć ich w zmywarce.

Istnieją także inne sposoby na rozdrobnienie przypraw. Młynki nie do wszystkich przypraw będą się nadawać. Jeśli zależy nam na nieregularnym rozdrobnieniu przypraw skorzystajmy z moździerza. Przyprawy takie jak gałka muszkatołowa z powodzeniem z kolei zetrzemy na tarce. W sklepach znajdziemy specjalne, malutkie tareczki do przypraw, które są poręczne i możemy używać ich bezpośrednio nad potrawą. Istnieją również specjalne młynki do mielenia kawy, a z kolei mak zmielimy w maszynce, której zazwyczaj używamy do mielenia mięsa.