Minikiwi – co to jest?

Minikiwi to gatunek owoców, które podbijają Polskę i zachodnią Europę. Zaskakują nie tylko rozmiarami i sposobem spożywania, ale też cennymi składnikami, które zawierają. Owoce minikiwi mogą mieć różny kształt czy kolor skórki. Spotkamy minikiwi zielone, lekko różowe i czerwone. Miąższ z kolei może być zielony lub czerwony. Dwie najpopularniejsze i dostępne w Polsce odmiany to odmiana Weiki i Geneva.

Minikiwi – jak jeść?

Podobnie jak przy klasycznymi kiwi, tak w przypadku minikiwi należy zwrócić uwagę, czy okaz jest dojrzały. Twardy owoc nie nadaje się do spożycia. Z kolei jędrny i miękki produkt to pełnia smaku i aromatu. Możemy śmiało konsumować minikiwi wraz ze skórką, a ich wielkość sprawi, że mogą być jedzone jak borówka amerykańska czy maliny – na jeden gryz.

A jak smakuje minikiwi? Wszystko zależy od konkretnej odmiany. Jedno jest pewne – to wrażenia smakowe zupełnie inne niż kwaskowate, duże kiwi. Minikiwi ma słodki miąższ i delikatnie kwaśną skórkę. Przypomina w smaku owoce egzotyczne, choć niektórzy znajdują w tym produkcie cechy agrestu, truskawek czy śliwek.

Dla lepszych doznań smakowych warto minikiwi schłodzić przed podaniem. Szczególnie, jeśli trafi do surówek czy sałatki owocowej. Minikiwi nadaje się też do ciast i przetworów – szczególnie dżemów i domowych nalewek.

Mini kiwi – wyjątkowe właściwości

Minikiwi dostarcza szeregu witamin i mikroelementów – zawiera m.in. witaminę C, potas (ilość porównywana do składu bananów) i wapń. W owocach minikiwi znajdziemy też przeciwutleniacze, które opóźniają starzenie się komórek, a tym samym zapewniają naturalną profilaktykę wielu chorób i schorzeń. Cennym składnikiem z minikiwi jest luteina – substancja istotna dla prawidłowego wzroku. Minikiwi to produkt, po który warto sięgać zwłaszcza jesienią – jest nie tylko smaczne, ale też zdrowe.