Morwa biała to drzewo pochodzące ze Wschodniej Azji. Jego owoce są niezwykle pomocne przy wielu schorzeniach, ale też mają zastosowanie w kosmetyce. Poznajcie bliżej tą niezwykłą roślinę i jej wszechstronne zastosowania. Co ciekawe, morwa biała jest wykorzystywana do karmienia jedwabników, które są wykorzystywane przy produkcji jedwabiu.

Na co pomaga i jakie ma właściwości morwa biała?

Morwa biała może być wykorzystywana na wiele sposobów. W sklepach (szczególnie tych zielarskich i aptekach) z łatwością można kupić suszone owoce morwy białej, która są idealną przekąską dla cukrzyków. Morwę białą można spożywać także w postaci świeżych owoców. Są dość słodkie o nieco miodowym smaku. Morwa może być wykorzystywana do produkcji soku, nalewek, kompotów i win. W sklepach znajdziemy też dżemy i marmolady z tego zdrowego owocu.
Przetwory w płynie, takie jak soki i syropy działają przeciwzapalnie, mają też właściwości obkurczające śluzówkę nosa. Ludowi medycy już dawno odkryli, że morwa biała potrafi zdziałać cuda w walce z kaszlem i katarem.
Morwa biała ma także zastosowanie jako lek przeciwgorączkowy, wspomagający pracę nerek czy laktację. Wspomaga też w walce z przeziębieniem. Morwa biała może być też skuteczna w zmniejszeniu prawdopodobieństwa wystąpienia choroby Alzheimera.
Wiele osób spożywa morwę białą przez jej właściwości odchudzające. Zawarte w morwie substancje wpływają na obniżenie poziomu cukru we krwi i ograniczają wchłanianie cukrów prostych. Dzięki temu ma pozytywny wpływ na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Morwę białą najlepiej jest w postaci suszonej, bo świeże owoce są krótko dostępne i szybko się psują. Suszona morwa jest bardzo smaczna i może z powodzeniem zastąpić kaloryczne przekąski. Jej spożywanie ogranicza uczucie głodu, a jednocześnie nie dostarcza dużej ilości kalorii. 100 g owoców to niewiele ponad 40 kcal. Można ja też dorzucać do porannego musli, czy jogurtu. Stanowi też świetny dodatek do koktajli, herbat czy deserów. Dodatkowo suszone owoce morwy wykazują działanie wzmacniające i regenerujące organizm.

Herbata z morwy białej

Oprócz owoców bardzo cenne są też liście morwy. Liście morwy białej były wykorzystywane przez Chińczyków m.in. do obniżania ciśnienia oraz poziomu cholesterolu Picie herbaty z morwy białej jest najbardziej popularną formą przyjmowania tego owocu. W sklepach z ziołami bez problemu otrzymamy suszone liście morwy białej, które można wykorzystać do samodzielnego zaparzenia herbatki ziołowej.

Przepis na napar z liści morwy jest bardzo prosty:

2 łyżeczki suszonych liści morwy białej zalejcie 200 ml wrzątku. Przykryjcie szklankę spodkiem i odczekajcie 10-15 minut.
Tak przygotowany napój można spożywać do 2 razy dziennie.

Czy morwa biała jest szkodliwa?

Spożywanie herbaty z morwy białej, ani jej owoców nie powinno powodować żadnych skutków ubocznych. Ważne jednak, aby przyjmowanie morwy skonfrontować z ewentualnymi lekami stosowanymi z powodu cukrzycy. Roślina ta może nasilać ich działanie, dlatego w tym wypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Morwa biała czy czarna?

Morwa biała to zdecydowanie odmiana bardziej znana. Rośliny te różnią się od siebie głównie wyglądem. Ich właściwości są bardzo podobne. Morwa czarna jest z reguły niższym drzewem i posiada ciemnofioletowe owoce. Bardzo przypominają jeżyny. Głównym powodem częstszego sięgania po morwę białą jest po prostu to, że lepiej ją znamy i jest popularniejszą odmianą.

AdobeStock