Spód do mazurka

Mazurek najczęściej przygotowuje się na kruchym spodzie, czasem na ucieranym blacie. Czasami tę rolę pełnią też pokuszone ciasteczka - kruche, zbożowe, piernikowe. W połączeniu z masłem tworzą one smaczny i prosty spód, którego nie trzeba nawet zapiekać - jest to więc opcja dla osób, które poszukują pomysłu na mazurek bez pieczenia. Masę wystarczy bowiem uformować i schłodzić, a na niej ułożyć krem, dżem, konfitury i inne elementy nadzienia.

Wierzch mazurka

Duża dowolność panuje w kwestii tego, co ląduje na wierzchu mazurka - kremy, masy, dżemy. Bardzo często w tej roli występuje masa kajmakowa - taka z puszki lub domowej roboty (domowa masa kajmakowa - dwa przepisy). Jej słodycz warto przełamać dodatkiem konfitury owocowej, najlepiej kwaskowej - porzeczkowa lub wiśniowa będą świetne, ale sprawdzą się i cytrusowe. Ozdabiaj je owocami, orzechami, suszonymi owocami, lukrem i polewą, ale także bardziej oryginalnie - na przykład płatkami kwiatów. Do najbardziej typowych należą kompozycje w kształcie wiosennych gałązek i typowo wielkanocnych motywów - kurczaczków i baranków. Warto opanować też sztukę przyrządzania polew i lukrów - przydadzą się i w tym wypadku, bo można nimi narysować coś na wierzchu mazurka. Sprawdź, jak zrobić lukier. Nie tylko mazurek na tym skorzysta!

Mazurek wielkanocny - kształt

Zazwyczaj ma kształt prostokątny lub kwadratowy, a nie owalny czy okrągły, dzięki czemu łatwiej go ozdabiać. Sód wykładamy na większą blachę i układamy nadzienie oraz ozdoby. Kroimy na kawałki w kształcie prostokątów i kwadracików - jak domowe batoniki. Mazurek może zachwycać nie tylko smakiem, ale i wyglądem - nie wahaj się eksperymentować, bo rezultaty mogą cię zachwycić.