MasterChef Junior 6 finałowy odcinek rozpoczął się od pracy zespołowej - pod banderolą zielonych, niebieskich i czerwonych gotowali uczestnicy programu MasterChef Junior z jurorami na czele. Zadaniem usmażenia perfekcyjnych placków ziemniaczanych z sosem pieczarkowym kierowali Mateusz GesslerAnia Starmach oraz Michel Moran. Wspólne gotowanie pozwoliło pozostałym uczestnikom powrócić do kuchni MasterChef Junior, a następnie mieć siłę i humor kibicować finałowej trójce. To właśnie Kazimierz Józefowicz, Jagoda Łaganowska i Stanisław Zawłocki mieli najważniejsze zadanie. A kto wygrał, dzięki jakiej potrawie? Masterchef Junior może być tylko jeden - również w szóstej edycji! Co ciekawe, część z wybranych dań wśród finalistów powtórzyła się - zarówno Jagoda jak i Staś wybrali na przystawkę przegrzebki.

MasterChef Junior 6 - kto wygrał

 Już wszystko jasne! Program MasterChef Junior 6 spośród trojga finalistów - Jagoda Łaganowska, Kazik Józefowicz i Staś Zawłocki - wyłonił najlepiej gotującego małego kucharza w Polsce. Dania, które mogli oceniać krytycznym okiem oraz podniebieniem jurorzy okazały się być najsmaczniejsze! Finaliści musieli przygotować po trzy porcje przystawki, dania głównego i deseru swojego autorstwa - tak, aby każdy z jurorów, mógł spróbować własnej porcji. Mali szefowie gotowali bazując na doświadczeniu i nauce sztuki kulinarnej, którą ćwiczyli przez ostatnie 10 tygodni w programie MasterChef Junior. Staś, dla pewności, przygotowywał po 4 porcje, jeśli coś miałoby się nie udać.

MasterChef Junior 6 - co podali Jagoda Łaganowska, Kazik Józefowicz i Staś Zawłocki

Jagoda podała na przystawkę przegrzebki z salsą z awokado, ogórka i soku z limonki oraz puree z marchewkowe z dodatkiem imbiru. Jurorzy chwalili musze św. Jakuba. Mateusz Gessler zachwycił się orzeźwiająca, chrupiącą salsą i perfekcyjnie podanymi przegrzebkami. Ania Starmach podsumowała krótko: „Jagoda, to jest przystawka na miarę finału”. Danie główne z menu Jagody to stek wołowy ze szparagami i sosem z czerwonego wina z puree marchewkowym. Mateusz Gessler zachwycił się sosem, Michel stekiem, a Ania Starmach powiedziała, że to danie godne dojrzałej kucharki. 12-letnia Jagoda na deser przygotowała mini bezę pavlovę z kremem śmietankowym i lodami malinowymi. Ania Starmach określiła je jako arcydzieło, a Mateusz Gessler jako numer jeden – wtórował im Michel Moran, który zjadł deser do ostatniego okruszka bezy i łyżeczki lodów.

Staś podał przegrzebki z puree z groszku, pomidorkami i grillowanym boczkiem. Ania Starmach zachwyciła się eleganckim podaniem, ale zwróciła uwagę, że czas smażenia przegrzebków był za długi. Danie główne Stasia to pierś z kaczki, sos pomarańczowo-pieprzowy z puree dyni, z gruszkami i pomarańczami. Michel Moran ocenił na szóstkę podanie i smak dania, Ania Starmach powiedziała, że taka propozycja „kaczka a la Staś” uzależnia smakiem. Na deser 12-latek podał fondant z białej czekolady z lemon curdem  z lodami waniliowo-pomarańczowymi – deser niestety nie miał perfekcyjnej konsystencji, a to najważniejszy wyznacznik tego klasyku. 

Kazik na przystawkę przygotował carpaccio z buraka z parmezanem, orzechami włoskimi i rukolą. Mateusz Gessler podchwytliwie zapytał uczestnika, czy nie poszedł na łatwiznę z takim przepisem. Ania Starmach z kolei poradziła, że carpaccio z buraka byłoby smaczniejsze, jeśli użyłby pieczonych buraków. A co na danie główne? 9-latek przygotował grillowaną ośmiornicę z czarnym, ręcznie robionym makaronem. Jurorom to danie spodobało się za kreatywność, ale Michel zasugerował, że przydałoby się je nieco dosolić. Z kolei deser creme brulee z borówkami i miętą zrobił furorę wśród całej trójki jurorów. 

MasterChef Junior 6 - Jagoda Łaganowska wygrała

Pośród trójki finalistów szóstej edycji MasterChef Junior przepisy, które zachwyciły jurorów były autorstwa Jagody Łaganowskiej. 12-latka z okolic Inowrocławia wykazała się nie tylko wyjątkowym talentem kulinarnym, ale też zrobiła postęp w podejściu do pracy w kuchni Jurorzy podkreślili, że w finałowym odcinku Jagoda gotowała ze spokojem, a przede wszystkim z uśmiechem. I oto w gotowaniu chodzi, aby nie tylko program MasterChef Junior sprawiał przyjemność, ale każda aktywność w kuchni!  Wśród nagród, które zdobyła Jagoda znalazły się: statuetka MasterChef Junior, własna książka kucharska i bon na 15 tys. zł. 

Jakie plany kulinarne ma Jagoda Łaganowska? Zwyciężczyni programu MasterChef Junior 6 w finale snuła plany o własnej kawiarni - cukierni, która mieściłaby się w kamienicy z szyldem Podniebna. I z pewnością w witrynie znalazłaby się finałowa bez pavlova! Trzymamy kciuki za realizację tych słodkich marzeń.

Przepisy z MasterChef Junior 6 znalazły się w książce kulinarnej MasterChef Junior szósta polska edycja programu. Premiera już 12 maja 2021. Zamów TUTAJ.