6. edycja MasterChef Junior powoli dobiega końca. Tym razem będziemy kibicować Jagodzie Łaganowskiej, Kazikowi Józefowiczowi i Kubie Jaworskiemu. Warto przypomnieć, że zwycięzca otrzyma nie tylko tytuł, ale też wspaniałe nagrody-statuetkę, czek w wysokości 15 tysięcy złotych oraz bon na wakacje marzeń o wartości 40 tysięcy złotych. Niektóre z przepisów mogły nas zachwycać, a inne sprawiać, że byliśmy pełni podziwu dla umiejętności dziecięcych szefów kuchni. Przepisy MasterChef Junior były publikowane w poświęconych programowi książkach, które podsumowywały dotychczasowe edycje. Wspomnijmy o Gai Suchockiej, której beza z lemon curdem podbiła podniebienia jurorów i zagwarantowała jej zwycięstwo.

MasterChef Junior – przepisy na medal

W ostatnim odcinku programu zobaczymy dobrze znane twarze. Do kuchni MasterChef Junior powrócą uczestnicy spotkani w poprzednich odcinkach programu. Młodzi kucharze zostaną podzieleni na trzy drużyny (czerwoną, zieloną i niebieską) i będą gotować wraz z jurorami. Ich zadaniem będzie przygotowanie najsmaczniejszych placków ziemniaczanych w jak najkrótszym czasie. Dodatkowym utrudnieniem będzie wykonanie ich w sztafecie. To będzie emocjonujący odcinek!

Zobacz także:  Robert Makłowicz o kulinarnych podróżach. Inspiruje młodych kucharzy "MasterChef Junior"

MasterChef Junior - finał

Następnie trójka finalistów będzie miała do wykonania trzy dania – przystawki, danie główne i deser. Z pewnością kreatywne podejście do gotowania i umiejętność szybkiej organizacji pracy przyczyni się do zdobycia wymarzonego tytułu. Widzom pozostaje trzymać kciuki i czekając na finał przygotować przepisy z MasterChef Junior, które znajdziecie w galerii powyżej. A zobaczycie w niej takie rarytasy jak tartę z borówkami i serkiem mascarpone Natalii Paździor – zwyciężczyni 1.edycji programu, arbuzowe orzeźwienie Julki Cymbaluk z 2.edycji MasterChef Junior, placki z papryką i kurczakiem Bartosza Kwietnia – laureata 3.edycji oraz carpaccio z gruszką, z szynką parmeńską, podpłomykami i rukolą – danie finałowe z 4. edycji wykonane przez Paulinę Foremny. A na deser możecie sięgnąć po wspomniany już przekładaniec bezowy autorstwa Gai Suchockiej - zwyciężczyni 5. odsłony programu.