Od niedawna margaryna została na dobre odczarowana na naszej liście zakupowej. Coraz większa popularność diety roślinnej sprawia, że margaryna, która jest z gruntu wegańska, jest przychylniej postrzegana. Dodatkowo margaryna polecana jest dla osób, które chcą obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Takie drobne zmiany w jadłospisie sprawią, że dieta nie będzie kojarzyć wielkim wyrzeczeniem. Oto nasz sposób na przepisy z margaryną.

Czy można smażyć na margarynie?

Margaryna to utwardzony tłuszcz roślinny. Ponadto margaryna już dawno nie jest używana tylko do smarowania kromek chleba. Z powodzeniem można użyć margaryny do smażenia, grillowania i gotowania. Na margarynie możemy usmażyć chrupiące warzywa np.: na leczo lub ratatouille albo posmarować szaszłyki i grillować na złoto-brązowy kolor. Margaryna może służyć do przesmażenia grzanek lub kiełbasek (także wegańskich) na śniadanie w brytyjskim stylu. Ciekawostką dla wielu osób będzie fakt, że z margaryną można przygotować sos beszamelowy. Taki sos biały z dodatkiem napoju roślinnego będzie odpowiedni dla wegan. Margaryna to także sposób na składnik używany do pieczenia. Weganie upieką faszerowane bakłażany albo nadziewaną paprykę, a osoby nie stroniące od mięsa przygotują rybę z warzywami. Z racji, że margaryna nie zawiera laktozy, to będzie także alternatywą dla osób mających alergię pokarmowe.

Czytaj także:  Przyjemności na weekend: maślany sekret kruchego ciasta

Margaryna – ciasta na każdą okazję

Margaryna przez wiele lat kojarzyła się nam z babciami, które w czasach PRL-u potrafiły na jej bazie wyczarować ciasta i desery. Sięgając po stare książki kucharskie, margaryna – poza olejem – wymieniana jest jako podstawowy tłuszcz w kuchni. Ponadto margaryna sprawdza się w ciastach drożdżowych. Świetnie smakują chałki, drożdżówki z jabłkami czy wieńce cynamonowe. Z margaryną można także usmażyć naleśniki i placuszki z dyni.

Zobacz także:  20 marca - Dzień bez mięsa - to sposób na figurę?

Warto pamiętać, że margaryna w ciastach kruchych, w pączkach, oponkach i kruchych ciasteczkach również nada wypiekom lekkości tak jak masło. Wiele przepisów kojarzących się z karnawałem np.: faworki czy róże karnawałowe będą zachwycały smakiem, gdy zamienimy masło na margarynę. Wiosna i lato to czas na ciasta ze świeżymi owocami. Weganie i wegetarianie dopracowali do perfekcji ciasta ucierane na bazie margaryny. Warto zainspirować się ich sposobem gotowania. W latach 90. XX szczególnie na weselach i chrzcinach popularne były orzeszki – kruche ciasteczka w kształcie orzechów wypełnione kremem z orzechów włoskich. Najbardziej tradycyjne słodkości były przygotowywane z margaryną.

Warto przy tym pamiętać, że margaryna to uniwersalny produkt kulinarny dla osób świadomie dbających o planetę. Nasze drobne decyzje w kuchni przyczynią się do zwiększenia ochrony środowiska.