Mąka ze zmielonych migdałów jest jedną z ulubionych alternatyw dla osób, które chcą wyeliminować gluten z diety. Dzieje się tak głównie ze względu na jej walory smakowe i wartości odżywcze. Jest nie tylko dobrym zamiennikiem w kuchni  bezzbożowej, ale także cennym uzupełnieniem diety wegetariańskiej i wegańskiej.

Przewagą mąki migdałowej jest to, że można ją spożywać na surowo. Dzięki temu stanowi wartościowy dodatek do płatków śniadaniowych, domowej granoli lub mlecznych i owocowych koktajli. Osoby dbające o zrównoważone odżywianie, szczególnie na diecie roślinnej i bezglutenowej, cenią migdały za niski indeks glikemiczny. Spożywanie takich posiłków pomaga zachować prawidłowy poziom cukru we krwi.

 

Mąka migdałowa a zmielone migdały

Najważniejszą różnicą pomiędzy mielonymi migdałami, które możemy dostać w sklepach (szczególnie w okolicy świąt) a mąką, jest stan obróbki migdałów, z jakiej zostały przygotowane. W migdałowym proszku jesteśmy w stanie odróżnić ciemniejsze ziarna, a to dlatego, że został przygotowany z całych migdałów, wraz ze skórką. Mąka migdałowa ma dużo większy stopień zmielenia, a dodatkowo robi się ją z migdałów blanszowanych i następnie obranych. Różnica w strukturze będzie wyczuwalna przy puszystych i wilgotnych ciastach. Do wegańskich wypieków szczególnie polecana jest drobna migdałowa mąka. Pozostałości skórki mogą nadać wegetariańskim potrawom gorzkiego posmaku. Dzięki blanszowaniu migdałów, mąka charakteryzuje się delikatną słodyczą. Poza bezglutenowymi deserami na jej bazie można przygotowywać również pizzę czy pieczywo oraz zagęszczać sosy.

 

Zalety i wady migdałów w diecie roślinnej

Do wymienionych wcześniej walorów mąki migdałowej można dodać również zawartość naturalnego przeciwutleniacza – witaminy E. Ponadto jest dobrym źródłem witamin z grupy B: tiaminy, niacyny, ryboflawiny i kwasu foliowego. Dostarczy wegetarianom znaczącej ilości potasu, cynku, fosforu, żelaza, wapnia i magnezu, a także cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Pomimo wielu zalet, w zbyt częstym sięganiu po mąkę migdałową istnieje pewne niebezpieczeństwo. Jedna szklanka mąki powstaje ze zmielenia ok. 90 migdałów. Tym sposobem bardzo łatwo możemy zjeść ich za dużo, co negatywnie wpłynie na nasz organizm. Niektórzy przestrzegają również przed poddawaniem mąki migdałowej działaniu zbyt wysokich temperatur ze względu na to, że zawarte w niej nienasycone kwasy tłuszczowe mogą ulec utlenieniu. Dlatego osobom lubiącym migdałowe wypieki zaleca się spożywanie większej ilości antyoksydantów. W wielu przepisach nie da się całkowicie zamienić mąk zbożowych tylko tą migdałową, ale można ją łączyć z innymi np. kokosową, czy mąką z jadalnych kasztanów i wypracować idealne proporcje.