Niedawno myliście lodówkę, a znowu czujecie nieprzyjemny zapach przy każdym otwieraniu drzwiczek? Zamiast w kółko męczyć się z tym problemem, lepiej zastosować prosty patent. Okazuje się, że naturalnym pochłaniaczem zapachów jest popularny domowy odpad. Często macie tę rzecz w domu, ale zazwyczaj ląduje ona w koszu.

Jak pozbyć się smrodu z lodówki?

Nasze lodówki kryją w sobie mnóstwo różnorodnych produktów, których zapachy mieszają się razem w niezbyt przyjemną woń. Taki miszmasz aromatów sprawia, że czasem musimy zatykać nos nawet przy otwieraniu czystej i regularnie sprzątanej lodówki. Domowym sposobem na ten problem zwykle jest wstawianie na półkę talerzyka lub kieliszka z sodą oczyszczoną, lub solą kuchenną. Takie rozwiązanie ma jednak pewne minusy, gdyż przy otwieraniu drzwiczek naczynie czasem się przewraca, a proszek rozsypuje.

Jest jednak inny, znacznie wygodniejszy, a równie skuteczny sposób.  Wystarczy wykorzystać korek po winie i nasączyć go odrobiną aromatu do ciasta. Możemy użyć olejku o dowolnym aromacie, w zależności od tego, jaki zapach lubimy najbardziej. Ważne, aby z nim nie przesadzić. Wystarczą dosłownie 2 kropelki rozprowadzone na całej powierzchni korka. Taki naturalny odświeżacz będzie nas kosztował grosze, a trzeba go wymieniać tylko co 2 tygodnie, więc to bardzo opłacalny i dziecinnie prosty sposób dbania o lodówkę.

Co robić, żeby nie śmierdziało z lodówki?

Nawet najpiękniej pachnący odświeżacz nie pomoże, jeśli nie będziemy dbać o wnętrze lodówki. Ważne więc, aby trzymać się kilku podstawowych zasad, a wtedy nie będziemy musieli walczyć z brzydkim zapachem:

  • wszelkie produkty warto przekładać z folii i plastikowych opakowań do pojemników wykonanych ze szkła. To pozwoli nie tylko wydłużyć ich świeżość, ale też zatrzymać poszczególne zapachy, nie doprowadzając do powstania mieszanki aromatów.
  • ważne jest też to, gdzie układamy poszczególne produkty, dlatego żywność, która wymaga wyższej temperatury obróbki, jak na przykład mięso, powinna znaleźć się na samym dole. Im wyżej, tym układamy produkty o niższych temperaturach obróbki potrzebnej do ich zjedzenia.
  • należy też pamiętać, aby myć lodówkę raz w miesiącu, pamiętając nie tylko o półkach i szufladach, ale też o uszczelkach.