Kawę pijemy codziennie. Dzień zaczynamy szybkim i mocnym espresso, w południe raczymy się aksamitnym cappuccino, a jako deser po obiedzie pijemy cafe latte. Kawa w końcu niejedno ma imię! Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje tego napoju? Odpowiadamy!

Kawa - nie tylko mała czarna

Z pewnością jednym z najpopularniejszych rodzajów kawy jest kawa czarna. Jeśli jednak w takiej wersji jest dla nas za mocna, możemy śmiało dolewać do niej mleko, a także słodkie syropy. Dzięki temu jej smak będzie za każdym razem zupełnie inny. Wszystkie kawy z łatwością przygotujecie w domowym ekspresie. Jeśli jednak nie macie czasu lub ochoty, by zajmować się przygotowaniem kawy z ekspresów ciśnieniowych czy przelewowych, postawcie na ekspres kapsułkowy. Jego obsługa jest tak prosta, że poradzi sobie z nią każdy. Wystarczy włożyć do środka wybraną kapsułkę,a cappuccino, espresso czy latte zrobią się same.

Zobacz też: Czarna jak noc i pachnąca owocami - najlepsze książki o kawie

Rodzaje kawy - który wybierasz?

Rodzajów kawy jest bardzo dużo. Każdy kraj ma swoją własną recepturę na idealny kawowy napój. Poniżej znajdziecie listę klasyków, które są dostępne w kawiarniach na całym świecie. 

Espresso - najbardziej podstawowy rodzaj kawowego napoju, który często jest bazą do robienia innych kaw. Espresso to mała czarna kawa o niezwykle intensywnym smaku i aromacie. Idealnie zaparzone espresso ma cienką warstwę cremy, czyli lekkiej kawowej pianki, powstającej w procesie zaparzania. Espresso to taka kawowa pastylka, która działa mocno pobudzająco. W kawiarniach możecie znaleźć też espresso doppio, czyli podwójne espresso.

Ristretto - espresso zaparzone w mniejszej niż zwykle ilości wody, dzięki czemu jest mocniejsze w smaku i ma większą zawartość kofeiny.

Espresso macchiato - espresso z dodatkiem mlecznej pianki.

Americano - espresso z dodatkiem wody. To dobra opcja dla osób, dla których samo espresso jest za mocne, a lubią czarną kawę. 

Flat white - espresso z mlekiem. Mleka jest tu mniej niż w cappuccino czy latte, dlatego kawa jest mocniejsza.

Cappuccino - espresso z dodatkiem mleka oraz mleczną pianką. Cappuccino zwykle podaje się z mlecznym rysunkiem na wierzchu. Jeśli często robicie je w domu, zaopatrzcie się w szerokie, większe filiżanki - w nich smakuje najlepiej!

Latte - espresso z dużą ilością mleka wykończone mleczną pianką. Charakterystyczne mleczno-kawowe warstwy powstają w wyniku bardzo powolnego wlewania kawy do mleka. Latte podawane jest w wysokich szklankach, by dobrze było widać warstwy.

Latte macchiato - tak samo jak w przypadku latte, mamy tu espresso i mleko, ale zamiast pianki, w kawie znajdziemy bitą śmietanę. 

Mocha - kawa dla łasuchów. Oprócz warstwy czekolady na dnie, ta kawa z mlekiem ma też czapę z bitej śmietany. Mniam!

Kawa po irlandzku - coś dla tych, którzy chcą się rozgrzać. Do espresso dodawana jest whisky, a całość wieńczy mleczna pianka.

Szukasz alternatyw? Sprawdź nasze artykuły: 

Kawa robi kap, kap. Krótki przegląd dripperów do kawy

Aeropress - dobra kawa zawsze i wszędzie