Ryby to jedne z najpopularniejszych produktów na piątkowy obiad. Konkretne odmiany goszczą też na świąteczne stoły - od karpia po śledzie. My polecamy kupować ryby świadomie, sprawdzając ich jakość i źródło pochodzenia. 

Zapach
Na  początku warto sprawdzić zapach ryby, jeśli jest zbyt intensywny, nie kupujmy jej.

Oczy
Następnie zwróćmy uwagę na oczy -  powinny być błyszczące, bez zmętnień, z czarną, wyraźnie zaznaczoną źrenicą i gałką oczną - lekko wypukłą lub płaską, w zależności od gatunku.

Mięso
Mięso powinno być sprężyste i elastyczne. Aby się przekonać czy zakupiona ryba jest świeża, należy nacisnąć mięso palcem. Jeżeli pozostanie ślad, znaczy, że ryba jest nieświeża, jeśli natomiast szybko zniknie znaczy, że ryba jest świeża. Czym dłużej ryba jest przechowywana, tym jej mięso staje się bardziej miękkie.

Skóra i skrzela
Świeża ryba powinna mieć przezroczysty śluz na skórze a sama skóra powinna być jednolita, błyszcząca i sprężysta. Świeżą rybę możemy rozpoznać też po wyglądzie skrzeli i szczęk. Rybka jest świeża jeśli są one ciemno różowe i znajdują się blisko ciała. Jeżeli jednak są ciemne lub blade to nie kupujmy takiej ryby.

Płetwy
Warto też obejrzeć płetwy. Powinny mieć naturalny kształt i regularną strukturę. Dobrze, jeśli są lekko wilgotne.  Jeśli są postrzępione lub mają ubytki - takiej ryby lepiej nie kupujmy.

By mieć pewność, że kupiony produkt jest świeży, wystarczy włożyć go w domu do miski z wodą. Dobra ryba opadnie na dno, niezdatna do spożycia zaraz wypłynie na powierzchnię.

Ryba w glazurze
Często kupujemy ryby glazurowane. Zawsze powinna być informacja, ile ryby znajduje się w glazurze. Im mniej glazury w mrożonce, tym lepiej. Dla ochrony ryby przed zepsuciem wystarczy 5 proc. otoczki z lodu. Dlatego unikaj produktów, które mają powyżej 10 proc. glazury - po rozmrożeniu stracą na wadze.

Sprawdź skład na opakowaniu lub wywieszce. Do ryb mrożonych czasem dodawane są związki fosforu po to, aby związać wodę. W efekcie kupujesz rybę, która ma mniej tkanki mięsnej.

Polecamy porady, jak szybko rozmrozić rybę

Certyfikat
Dbając o zdrowie swoje i najbliższych, zawsze pytaj o certyfikat. Niebieskie oznaczenie MSC na produktach rybnych i owocach morza gwarantuje, że pochodzą ze zrównoważonych połowów i stabilnych, dobrze zarządzanych łowisk. Dzięki temu w mniejszym stopniu wpływają na ekosystem, pozostawiają więcej ryb w morzach i oceanach oraz sprzyjają innym zwierzętom morskim.

Nie kupuj pangi i tilapii

By nie chorowały, dostają duże ilości antybiotyków. Karmione są sztucznymi paszami i hormonami, które powodują ich szybki wzrost. Mimo że są tanie i wyglądają okazale, te gatunki należy omijać szerokim łukiem!

Na co zwrócić uwagę kupując karpia

 Zawsze kupuj karpia żywego lub uśmierconego, ale oprawione na miejscu w sklepie. Dobry karp powinien w zbiorniku pływać grzbietem do góry. Nie kupuj karpia ze zbiornika zbyt małego, czyli takiego, w którym karpi jest zbyt wiele, nie maja miejsca by się swobodnie poruszać i pływają bokiem. Otępiały karp będzie niesmaczny i gorzkawy. Smak ryby zepsuje też kwas mlekowy, który wytwarzany jest w stresujących sytuacjach. Kupuj karpia, który waży od 1,5 do 2,5 kg. Zbyt duży będzie tłusty, a mniejszy trudno filetować.

Znakiem szczególnym karpia jest jego grzbiet. Jeśli jest duży, oznacza to, że ryba jest dorodna. Brzuch karpia powinien być okrągły. Zapadnięty albo płaski może oznaczać, że karp może być chory.
Niezależnie od wielkości ryby, żywy karp, którego kupujemy powinien pływać spokojnie, w wodzie bez piany. Oczy żywego karpia nie powinny być mętne, skrzela powinny być krwistoczerwone, kolor skóry i płetw ryby powinien również być zbliżony do kolorów świeżo złowionej ryby.

Ważne jest to, aby żywych karpi nie przynosić do domu w foliowych torebkach. Należy je włożyć do siatki lub płóciennej torby i możliwie szybko przełożyć do zimnej wody.

Jak kupić dobre śledzie?

Śledzie świeże – rzadko można je dostać z dala od morza. Jeśli jednak takie spotkamy, pamiętajmy, że świeża ryba ma mieć ładny zapach i czerwone skrzela.

Śledzie solone całe – solanka w beczce może być mętna ale nie powinna mieć innego koloru niż ciemnokremowy. Zwróć też uwagę na zapach z beczki – powinnaś czuć tylko śledzie. Kupujmy śledzie najbardziej tłuste i dorodne - takie mają najsmaczniejsze mięso. Ryba powinna mieć jasne mięso - żółte lub bardzo białe nie jest dobre.

Matiasy kupowane na wagę powinny być jak największe i najbardziej tłuste. Ich mięso powinno mieć jednolity kolor. Nie mogą tez być białe ani ciemnożółte.

Jeśli kupujemy matiasy w opakowaniu wybierajmy te, które są w solance i mają jak najmniej konserwantów. Dobre są również te w oleju. Zanurzone w cieczy będącej mieszaniną solanki i octu będą miały zmieniony smak. Ocet zmienia też konsystencję mięsa na bardziej zwartą oraz wybiela je, dlatego trudno zgadnąć, czy przed pakowaniem ryba była dobrej jakości.